Архів Бібліотеки Вінера відкриває доступ до матеріалів про Голокост: оцифрували понад 150 тисяч документів

0

До Дня пам’яті жертв Голокосту в Лондоні оприлюднили оцифрований архів Бібліотеки Вінера. Він містить понад 150 тисяч матеріалів, зібраних протягом 90 років.

Про це розповідає The Guardian.

Директор бібліотеки, доктор Тобі Сімпсон сказав, що проєкт розробляли понад 10 років, і він сподівається, що це допоможе знайти нових науковців та стане «новим способом свідчень в цифрову епоху».

Тепер портал Wiener Digital Collections надає вільний доступ до сотень тисяч документів, листів, фотографій, вирізок з газет, книг, брошур, періодичних видань, а також неопублікованих рукописів і мемуарів, плакатів, творів мистецтва та свідчень очевидців.

Сам процес тривав три роки і дав бібліотеці можливість переглянути усі зібрані матеріали та відкрити історії, які були приховані в архіві десятиліттями недоторканими.

Одними з найцікавіших експонатів є Tarnschriften, або «приховані записи» — антифашистська пропаганда, яку люди ховали у повсякденних речах, на кшталт порошкового шампуню чи чаю. Ці листи були одним з небагатьох способів для німців дізнатися про діяльність нацистів.

Сімпсон розповідає: «Маскування було неймовірно ретельно продумане, одне з них виглядало як інструкція з догляду за кактусом. Люди сподівалися, що якщо багаж будуть обшукувати в поїзді, то ніхто не зрозуміє, що вони перевозять».

У колекції також містяться матеріали про діяльність британських фашистів, зокрема Освальда Мослі й Британського союзу фашистів, а також про антифашистський рух.

Є в архіві й предмети, пов’язані з німецькою окупацією Британії. Серед них, наприклад, листівка-винагорода від нацистського коменданта в Джерсі для тих, хто доносили на своїх сусідів.

Тепер люди отримали доступ ще й до звітів Єврейського центрального інформаційного бюро про зростання антисемітизму в Європі в 1930-х роках, а також документів, подарованих бібліотеці органами Нюрнберзького процесу.

Втім, у бібліотеці зазначили, що процес з оцифрування документів триватиме і надалі.

Щороку інституція отримує близько 50 колекцій, які можуть містити від кількох листів до цілих архівів, як, наприклад, десятки коробок з матеріалами, отриманими від Єврейського комітету допомоги за кордоном — організації, яка допомагала переміщеним особам.

Поліна Горлач

suspilne.media

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я