Книгу з творами 12 українських письменників «Наша Перша світова (1914-1918): антологія української художньої прози» представили 21 лютого в Закарпатській обласній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка.
Збірник творів українських письменників, які писали про Першу світову війну, упорядкував Олександр Гаврош. Книгу він присвятив своєму прадіду Юрію Гаврошу, який загинув у 1915 році. Видали збірник наприкінці 2024 року.
«Багато закарпатців брали участь у Першій світовій війні, зокрема мій прадід Юрій Гаврош. Це було поштовхом зацікавитися цією темою. Виникла ідея зібрати кращі твори наших письменників про Першу світову війну, щоб вони були представлені в одному виданні, щоб читач міг побачити це очима відомих письменників. Кілька років я читав все, що міг знайти, і вибирав, бо це кропітка робота була, бо раніше не було такого видання», — розповідає Олександр Гаврош.

У книзі «Наша Перша світова (1914-1918): антологія української художньої прози» зібрані твори 12 письменників, зокрема: Романа Купчинського, який був січовим стрільцем, Ольги Кобилянської, Катрі Гриневичевої та Осипа Маковея.
«Також в книзі є твір закарпатця Василя Гренджі-Донського, який був вояком угорської армії й воював на Волині. В розділі з його біографічного роману, який так і називається «На фронті», він описує свої враження. Ці твори виходили в різних виданнях цих письменників, але ніколи не були витягнені звідти й об’єднані під однією обкладинкою», — додав Олександр Гаврош.

Збірник випустили у друкованому та електронному форматах. Книгу ілюстрували роботами українських художників Олени Кульчицької зі Львова та Івана Дряпаченка з Полтавщини.

«Представлений автор і його оповідання, повість, уривок із роману. Я ще так підбирав твори, щоб вони були неодноманітні, щоб не було 12 творів про бойові дії, а щоб було кілька про бойові дії, кілька про те, що творилося на лінії фронту, що творилося в тилу, що творилося в таборі переміщених осіб, щоб людина побачила панораму тієї Першої світової війни», — каже упорядник книги.

За словами Олександра Гавроша, перший відгук написав професор Сергій Федака, який помер 12 січня 2025 року.
«Сьогодні минає 40 днів з дня раптової смерті Сергія Федаки. Ми присвячуємо презентацію його пам’яті. Він казав, що ця книжка читається на одному дусі, що ці всі твори доповнюють один одного і дуже суголосні з нашим часом», — зазначив Олександр Гаврош.
