13 січня о 16.00 в Національному музеї літератури України (м. Київ) цикл зустрічей нового 2025 року в межах спільного з Національною спілкою письменників України проєкту «Нова доба» відкриє презентація книги українського письменника, історика Ігоря Стамбола «Під прицілом чорної сотні. Замах на Бориса Грінченка».
Книга вийшла друком вже минулого року у видавництві «Кліо». У центрі сюжету — Анастасія, єдина донька відомого українського письменника та громадського діяча Бориса Грінченка. Автор детально описує її громадську діяльність під час буремних подій 1905–1907 рр., про вступ до молодіжної групи самооборони.
«Монархісти-чорносотенці в період першої революції в Російській імперії усвідомлюють можливість відокремлення українців в самостійну державу і наважуються на злочин. Жертвою обирають неформального лідера підросійських українців — Бориса Грінченка. Щоб уникнути розголосу, змовники втілюють низку підступних інтриг і забирають у лідера українців найцінніше», — йдеться в анотації до книги.
Ігор Стамбол зауважує, що твір є авторською художньою інтерпретацією наслідків політичної діяльності родини Грінченків як найяскравіших діячів української культури, які найбільше постраждали внаслідок першої революції в Російській імперії.
Окрему увагу автор приділяє діяльності Бориса Грінченка як засновника товариства «Просвіта» та його внеску у розвиток української мови – створення перших підручників з української мови й літератури, зокрема «Рідного слова» та упорядкування чотиритомного «Словаря української мови».
Книга містить ілюстрації від Ярини Каторож, що гармонійно поєднуються з художнім текстом.
Ігор Стамбол – український історик, письменник, кандидат історичних наук, викладач Київського університету імені Бориса Грінченка, автор книг: «Іван та Юрій Липи» (2016, 2019), «Іван Львович Липа в українському національному русі» (2017), «Листування Івана Липи» (2020), «Злочинний порятунок» (2017) та «Прокляття інших» (2020). У 2021 році був упорядником книги «Ми знову здобули державність. Спогади першого посла незалежної України в Росії».
Модеруватиме зустріч Юлія Бережко-Камінська. Вхід за квитками музею.