Бібліотека Прушинських нараховувала близько 5000 томів, серед яких більшість становила наукова література та белетристика.
В інтернеті вдалось віднайти кілька світлин, на яких зображено палац у Пустомитах на Волині. Фото були зроблені в 1930-ті роки. В процесі пошуків удалося дізнатись, що йдеться про село Пустомити, яке сьогодні знаходиться у складі Гощанського району Рівненської області. Здавна цей населений пункт належав князівському роду Любомирських. Про це пише: volynnews.com.
У XVII ст. Пустомити з усіма маєтностями переходять у власність шляхетського роду Бухарув (Букарів). Про їхніх представників є дуже мало відомостей та згадок. У другій половині XVIII ст. Пустомити купує родина Прушинських гербу Радван, зокрема, Вавринець Урсин Прушинський (1694-1803). Варто сказати, що саме цьому власнику належали сусідні села, які він придбав у Любомирських, усього йому належало кілька тисяч гектарів земель.
Далі Пустомити перейшли у спадок до Антонія Прушинського. З його біографії відомо, що був двічі одружений: спочатку з Катериною Любаровською, а вдруге — з Розалією Олізарівною. Тисячі родинних гектарів Волині він заповів своєму сину Янові, а той своєю чергою — сину Пьотру (1803-1890).
Палац в Пустомитах, 1930-ті роки
Пьотр Прушинський працював куратором луцьких шкіл із 1831 року і проживав не лише в родинному маєтку в Пустомитах, а й у Луцьку. Він заповів маєток своєму синові Чеславу (1855-1938), який був жонатий на Марії Радзімській. На сторінці проєкту «Wolyn.Metryky» вдалось розшукати метричний запис про шлюб від 1889 року, в якому йдеться про вищезгадане подружжя.
Запис про шлюб в Пустомитах між Чеславом та Марією Радзімською у 1889 році (сайт: Wolyn.Metryky)
Останнім власником палацу був Анджей Прушинський (1890-1941). Варто сказати, що палац у Пустомитах упродовж шести поколінь належав одній родині, таке явище рідко можна було зустріти.
Саме родина Прушинських у Пустомитах звела у XVIII ст. затишний палац, який став родинною резиденцією. Серйозна реставрація будівлі відбулась у ХІХ ст. Тоді будівлю поставили на нову підмурівку.
Від початку палац був побудований у стилі резиденцій XVII ст. У ХІХ ст. з лівої сторони будинку звели оранжерею та прибудову на три кімнати. Починаючи із ХІХ ст. і до початку Другої світової війни, власники палацу в оранжереї вирощували лимони та апельсини, для місцевих це була справжнісінька екзотика.
Кімнати палацу прикрашали портрети відомих художників, на яких були зображені польські королі та представники родини Прушинських. Також були окремі кімнати з картинами на мисливську тематику.
Окрасою кімнат були меблі в стилі Людовіка XV. Справжнім скарбом інтер’єру був невеличкий столик зі старим годинником, який був інкрустований дорогим камінням. На столику був напис «Рік 1702». У салоні для танців стояло фортепіано.
Бібліотека Прушинських нараховувала близько 5000 томів, серед яких більшість становила наукова література та белетристика. У бібліотеці на стінах було багато зброї та щитів із гербами. Прушинські були колекціонерами. Вони мали велику колекцію цінних годинників, табакерок, фаянсу, старої зброї та гобеленів. Більшість колекції було розграбовано в 1914 році.
Навколо палацу не було спеціально розбитого парку, а лише старі дерева. Поряд був сад на 15 гектарів та липова алея. На території маєтку були господарські будівлі, стайня, приміщення для возів та карет. Поряд була каплиця Св. Яна, зведена у 1802 році. Палац та маєток були знищені в роки Другої світової війни.
Палац та каплиця в Пустомитах, фото до 1939 року
Джерело фото: книга Р. Афтаназі «Резиденції на давніх кресах Речі Посполитої», Т.5., Волинське воєводство, 1994 р.
Чільне фото — Меблі у стилі Людовіка XV. (cdn.galleries.smcloud.net)
Тетяна Яцечко-Блаженко