Відкрилася фотовиставка української журналістки, редакторки, театрознавиці, військової Алли «Рути» Пушкарчук «Бетельгейзе. Намисто для Рути», яка загинула 25 квітня 2024 року внаслідок артилерійського обстрілу в селищі Удачне Донецької області.
Під час відкриття рідні, друзі й колеги Алли Пушкарчук прочитали її поетичні й прозові тексти. Подруга Алли Маруся Чуприненко виконала пісню, яку вона написала в пам’ять про «Руту».
На виставці представлені фотографічні, керамічні й поетичні роботи Алли, а також дорогі її серцю речі — намиста, які надівала поверх військової форми. Під час події була також можливість придбати роботи «Рути», щоб підтримати ЗСУ, або продовжити її справу — допомогти тваринам із прифронтових територій.
«Я хочу вірити, що той простір, який ми сьогодні створимо з вами, важливий для всіх нас, для нашої країни й для наших захисників. І він точно важливий для “Рути”, яка сьогодні з нами», — зазначила Тетяна Терен.
Ось як згадували «Руту» її близькі, друзі й колеги:
«Аллочка була сенсом мого життя, золотою дитиною. Цей біль розриває моє серце», — поділилася мама Алли Леся Пушкарчук.
Хрещена мати Світлана Мельник: «Вона настільки була всебічно розвиненою, розумною, мудрою не за роками, що з неї завжди можна було брати приклад».
Журналіст Станіслав Козлюк, з яким Алла працювала у виданні «Український тиждень»: «Я дуже хотів би, аби Алла написала більше текстів. Коли наш головний редактор Дмитро Крапивенко нас познайомив, він сказав, що Алла воює і буде займатися воєнною тематикою. Наскільки я знаю, Алла цього не хотіла, вона хотіла писати про культуру».
Головна редакторка «Читомо» Оксана Хмельовська, якій випало співпрацювати з Аллою після того, як вона повернулася з фронту: «Це була зріла і дуже сильна особистість, вона все дуже добре розуміла. І напевне, розуміла навіть більше за нас на той момент. Якоюсь мірою вона була за нас старшою».
Подруга Анна Вдовиковська, яка навчалася разом з Аллою на театрознавстві: «Усі її теми звертали на красу, тому що коли світ такий страшний навколо, то дуже хочеться зачепитися за щось красиве, щоб вірити, що воно все не летить з орбіти в один момент, і ти маєш за що зачепитися поглядом у цих піруетах».
Подруга Інна Кролевецька, яка навчалася разом з Аллою на видавничій справі: «Я, напевне, ніколи не забуду, як ми разом читали в ролях “Лісову пісню”, драму-феєрію Лесі Українки, просто лежачи в гуртожитку на одному ліжку, поки наші сусідки намагалися заснути».
Подруга Алли Маруся Чуприненко: «Я дуже щаслива, що її глибина й унікальність, її світ торкнувся мене й кожного з вас. Я дуже щаслива, що така глибока людина передала кожному з нас частину себе, щоб ми могли з нею спілкуватися, могли ділитися своїми думками, могли дивитися на світ її очима».
Побратим Алли і її чоловіка Максима В’ячеслав: «Спілкуючись з нею, я розумів, що насправді вона не хотіла бути на війні. Вона це робила тільки через свої сильні патріотичні переконання, можливо через виховання її батьків. Алла зробила неймовірно сильний вибір і ми повинні його поважати».
Алла Пушкарчук («Рута») — українська журналістка, редакторка, театрознавиця, військова. Брала участь у Революції гідності, під час якої долучилася до «Правого сектору», згодом у межах їхнього інформаційного відділу їздила на фронт — писати й фотографувати. З серпня 2014 року по квітень 2018 року працювала в 5-му окремому батальйоні Української добровольчої армії як журналістка та фотографка. Згодом демобілізувалася і працювала журналісткою у виданні «Український тиждень», піарницею у видавничому домі «Комора», редакторкою новин у культурно-видавничому проєкті «Читомо».
З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну разом із коханим долучилася до захисту Києва, з березня разом перебували у складі територіальної оборони, а з 1 квітня встали до лав Збройних сил України в ролі мінометниці в 58 ОМПБр.
Співорганізаторами виставки є PEN Ukraine, у просторі якого й відкрили виставку, і культурно-видавничий проєкт «Читомо».
Виставка «Бетельгейзе. Намисто для Рути» триватиме у просторі PEN Ukraine декілька місяців. За словами виконавчої директорки українського ПЕН-клубу Тетяни Терен, про Аллу Пушкарчук говоритимуть на кожній події PEN Ukraine.
Як повідомлялося, Алла «Рута» Пушкарчук загинула 25 квітня 2024 року внаслідок артилерійського обстрілу в селищі Удачне Донецької області. Її посмертно нагородили орденом «За заслуги» III ступеня.
Читайте також: Алла Пушкарчук: Підуть роки на те, щоб позбутись патріархального погляду на службу в армії
Світлини: Анастасія Мантач