«Брошка гімназистки»: другий роман про давній Проскурів хмельницької письменниці невдовзі вийде друком

0

Його сюжетом авторка привертає увагу до тих історичних будівель, яких уже нема на карті міста.

Хмельницька письменниця Ольга Саліпа минулого року презентувала свій перший ретророман про давній Проскурів та Хмельницький «Будинок на Аптекарській». А найближчим часом вийде друком другий роман «Брошка гімназистки». Він продовжує серію ретророманів письменниці, однак сучасної сюжетної лінії не має. Його дія відбувається у 1905 році у Проскурові, деякі події переносять читача в Одесу, а деякі — навіть у Бразилію.

«Брошка гімназистки» розповідає про освіту початку 20 століття і два навчальні заклади міста — приватний пансіонат Наталії Харюзової, що потім став гімназією, й Олексіївське реальне училище.

Ольга Саліпа зазначає: «Освіта початку 20 століття давно була мені цікава. Особливо – жіноча. Та й різниця між чоловічою і жіночою освітою у той час була помітною. Тому головні події мого роману відбуваються саме у цих двох навчальних закладах міста. У Хмельницькому обласному державному архіві збереглися документи реального училища, я мала змогу їх побачити і відчути ту епоху. Здебільшого це звіти і листи, адресовані училищу Київським учбовим округом. На жаль, документів, що стосуються гімназії Харюзової тих часів, не збереглося. Але дані про заклад є у книгах Київського учбового округу, там ми бачимо перелік предметів і навіть прізвища вчителів».

Роман познайомить читачів з, можливо, досі невідомою їм історією Хмельницього. Адже деякі події, відображені у творі, справді відбувалися. Його героями стали реальні особи, які дійсно жили у Проскурові у той час: директорка гімназії Наталія Харюзова, директор Олексіївського училища Берученко-Мусієнко, художник В’ячеслав Розвадовський, низка епізодичних персонажів.

У другому ретроромані збережене таке ж оформлення, як у першому: є карти з локаціями, де відбуваються події і старі світлини. Фото з фейсбук-сторінки Ольги Саліпи

«З одного боку, сюжет твору вигаданий, але він складається з багатьох подій, які справді відбувалися, — продовжує розповідати авторка. — Загалом твір не є відтворенням реальної історії, але якщо розглядати окремо персонажів, часове тло тощо – то все це відбувалося насправді, правда, інколи не з тими людьми, яким я це «приписую». У кінці книги я детально пояснила читачу, що у цій історії відбувалося насправді, а що – вигадка».

У «Брошці гімназистки» читачі можуть впізнати місцевість поблизу вулиць Гагаріна (тодішня вулиця Старобульварна), Кам’янецької, центр міста з його будинками. Деякі локації Ольга Саліпа до виходу роману тримає в таємниці, щоб не розкрити інтригу і розгадку сюжету. Окрім того, письменниця привертає увагу до тих історичних будівель, яких уже нема на карті міста.

Роман порушує проблеми доступу до освіти і тогочасної жіночої освіти загалом. Твір розповідає і про жорстоку політику тих років, людей-пристосуванців, які отримують вигоду із ситуації в країні. Придбати «Брошку гімназистки» можна буде на сайті видавництва «Фоліо», у онлайн і офлайн книгарнях.

До слова, Ольга Саліпа планує, що у серії ретророманів буде мінімум 5 книг. Третю книгу варто чекати до кінця 2022 року. Та це ще не всі новини від письменниці. До друку готують ще три її романи. Зокрема, підлітковий і роман, який отримав третю премію конкурсу «Гранд Коронація слова». Не виключає авторка, що до кінця цього року підготує й інші новинки.

 Олена КРЕМІНСЬКА

Фото: з фейсбук-сторінки Ольги Саліпи

ye.ua/kultura.

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я