Едіт Еґер, яка пережила Голокост, випустила нову книжку: ось що варто знати про психологиню

0

97-річна психологиня Едіт Еґер випустила нову книжку «Балерина з Аушвіца» — вже третю в її письменницькому доробку.

Про це стало відомо з Instagram авторки.

«Ми любимо тебе, Еді, і не можемо дочекатися, коли світ прочитає цю дивовижну й зворушливу нову книгу!» — пише команда психологині.

Зазначають, що шанувальники Едіт Еґер можуть отримати безкоштовний доступ до перших двох розділів новинки, залишивши коментар «Ballerina» під цим дописом.

Едіт Еґер
Едіт Еґер. dr.editheger/Instagram

Що відомо про Едіт Еґер

Едіт Єва Еґер — американська психологиня угорського походження.

Народилася 29 вересня 1927 року в родині євреїв. Її рідне місто Кошице з 1938 року належало Угорщині, тож у дитинстві Едіт була членкинею олімпійської збірної Угорщини зі спортивної гімнастики. Спортивна кар’єра обірвалася, коли угорський уряд ухвалив нові антиєврейські закони у 1942 році: дівчинку виключили з команди.

Також в Едіт було дві сестри: Клара грала на скрипці, а Маґда була піаністкою.

Після німецької окупації Угорщини, у березні 1944 року сімнадцятирічна Едіт із сім’єю вимушено жили в гетто. У квітні вони протягом місяця мешкали на цегельному заводі разом із 12 тисячами інших євреїв.

У травні того ж року їх депортували до Аушвіца (Освенцима). Матір Едіт відправив до газової камери Йозеф Менґеле — офіцер Ваффен-СС та німецький лікар, який проводив смертоносні експерименти над в’язнями концтабору. Саму ж Едіт Менґеле того вечора змусив танцювати для нього в казармі. У мемуарах психологиня розповідає, що отримала за це кусень хліба, яким поділилася з іншими ув’язненими дівчатами.

Едіт Еґер стверджує, що була в багатьох таборах — зокрема, в Ґунскірхені, куди її разом з сестрою відправили маршем смерті. Так називалися примусова хода ув’язнених на великі відстані, під час якої охоронці знущалися з них, а часто й убивали. Сестри Еґер тоді пройшли 55 кілометрів.

Умови в самому Ґунскірхені були настільки жахливими, що Еґер доводилося їсти траву, щоб не померти з голоду. Деякі інші в’язні вдавалися до канібалізму. Едіт згадувала, що коли американські військові звільнили табір у травні 1945 року, її залишили лежати серед трупів — аж поки один солдат не помітив, що дівчинка ще жива. Тоді вона важила 32 кілограми й мала зламану спину, страждала на черевний тиф, пневмонію та плеврит.

Після одужання сестри Едіт та Маґда повернулися у Кошице, де возз’єдналися з Кларою. Батьки, бабуся й дідусь, а також наречений Едіт, Ерік, не пережили Голокост.

У 1946-му Едіт вийшла заміж за Белу Еґера: вони познайомилися, коли жінка проходила лікування в диспансері в Татрах. Він теж виявився вцілілим євреєм — під час війни приєднався до партизанів. У 1949 році подружжя з донькою емігрувало до США через погрози з боку комуністів.

В Америці Едіт страждала від непрожитої травми — і навіть уникала обговорення воєнного досвіду зі своїми трьома дітьми. Якось жінці трапилася книга Віктора Франкла «Людина у пошуках справжнього сенсу»: після цього Едіт познайомилася з Франклом та зважилася піти зі своєю проблемою в психотерапію.

У 1969-му Еґер здобула диплом бакалаврки з психології в Техаському університеті в Ель-Пасо. Протягом кількох років вона працювала вчителькою соціології у місцевій школі, а в 1972-му стала вчителькою року серед учителів психології в Ель-Пасо. Ще через два роки здобула магістерський ступінь з освітньої психології в тому ж університеті.

У 2017 році Едіт Еґер опублікувала свої мемуари під назвою «Вибір», які стали міжнародним бестселером. А друга книжка «Дар — 14 уроків, які врятують ваше життя» вийшла у 2020 році. В українському перекладі обидві видав «Книголав» у 2020 та 2022 роках відповідно.

Оксана Заблоцька

suspilne.media

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я