Інститут модернізації змісту освіти (ІМЗО), підпорядкований Міністерству освіти і науки України, більше не буде затверджувати та закуповувати шкільні підручники. Про це повідомив народний депутат Роман Грищук для УП.Культура.
Таки рішення ухвалили після розслідування NGL.Media, яке показало, що діяльність Інституту збиткова.
Державна аудиторська служба України провела перевірку роботи державних видавничих підприємств та Інституту модернізації змісту освіти. Під час перевірки з’ясували, що конкурс на виготовлення та закупівлю підручників між ІМЗО і видавництвом «Атлант» могли проводити без відкритих торгів, що формально відповідає законодавству щодо захисту авторського права, але аудитори встановили, що ІМЗО належно не виконує свої функції.
Аудит показав, що недоліки в контролі з боку Міністерства освіти призвели до проблем у забезпеченні шкільними підручниками. Непрозорий процес відбору підручників часто призводив до закупівлі надмірної кількості підручників або тих, що не відповідали реальному попиту. Це спричинило втрати держави у розмірі 4 741 500 гривень та неефективне використання 3 942 000 гривень бюджетних коштів.
Крім того, на виправлення підручників з історичними неточностями та іншими недоліками витратили 15 142 600 гривень з бюджету.
Повні дані про витрати на поліграфічне виробництво для держзамовлень залишаються закритими, оскільки більшість компаній є приватними й не зобов’язані надавати звіти. Аудитори виявили необґрунтовані витрати бюджетних коштів у розмірі 31 335 700 гривень, проте їх не можуть перевірити через відсутність відповідної інформації.
Держаудитслужба рекомендувала МОН оптимізувати витрати на друк підручників, зобов’язавши видавництва і друкарні надавати документи, що підтверджують вартість їхніх послуг під час переговорів про закупівлі. Наразі Міністерство не впровадило ці рекомендації для закупівлі підручників без використання електронної системи закупівель, що, на думку аудиторів, не сприяє ефективному використанню бюджетних коштів.
Замість ІМЗО, шкільні підручники тепер будуть проходити обов’язкову апробацію, яку розпочне Український інститут розвитку освіти з 1 січня цього року. Ця установа замінить ІМЗО у дослідженні якості підручників. Апробацію також зможе проводити вебплатформа «Всеукраїнська школа онлайн».
Як повідомлялося, нещодавно створене видавництво «Атлант», яке звинуватили у продажу шкільних підручників за завищеними цінами, заявило, що в розслідуванні журналісти «не врахували ситуації на ринку», що нібито вплинула на створення компанії, укладення договорів та цінову політику. Раніше Віктор Круглов пояснив ціноутворення друку підручників видавництвом «Атлант».
Чільне фото: Shutterstock