«Коли ревуть гармати, музи не мовчать…» (Про презентацію журналу «Золота пектораль. Чортків і околиці»)

0

14 вересня, у Чорткові відбувся ІІ етап літературно-мистецького фестивалю “СлОвія”, який складався із двох розділів: розширеної прес-конференції, яка проходила у великому фойє районного будинку культури ім. Катерини Рубчакової і презентації тематичного номеру журналу “Золота Пектораль. Чортків і околиці”, яку підготували і провели студенти та викладачі Чортківського педагогічного коледжу ім. Олександра Барвінського.

 

На прес-конференцію, яку наповнили якісним мистецьким змістом працівники районного відділу культури, зійшлись та зʼїхались до надсеретового міста відомі письменники, журналісти, представники районної влади, меценати “Золотої Пекторалі”, священнослужителі. Всечесні отці – митрофорний протоієрей Михайло Левкович, доктор теологічних наук Василь Погорецький поблагословили цей літературно-просвітницький захід, на якому багато говорилося про журнал “Золота Пектораль”, яко візитівку нашого краю, про вагу українського слова, проблеми книгодрукування тощо. Зокрема, головний редактор журналу “Золота Пектораль” Володимир Погорецький, відома поетеса, критик, перекладач, секретар Національної спілки письменників України Леся Мудрак, наша краянка Теодозія Зарівна, знана поетка, письменниця, головний редактор журналу “Київ” говорили про стан сучасної української літератури, вагомість творчих надбань українських письменників…

Модератори радо зустрічали гостей… Очільником прес-конференції був головний редактор часопису Володимир Погорецький. Попри те, що видання ,,Золотої Пекторалі” існує майже 9 років, тематичний номер, як і інше суцвіття нових золотопекторалівських журналів і альманахів, набирає свого звучання тільки за підтримки добродіїв та меценатів, – наголосив письменник. ,,Це видання, мова йде про “Чортків і околиці”, зробилося для того, щоби студенти, учні, викладачі, бібліотечні працівники змогли вивчати літературу та історію рідного краю. Що є для нас “Золота Пектораль”? “Золота Пектораль”, містячи в собі різні відтінки – паперового носію, новинного електронного ресурсу і літературного обʼєднання, книгарні, у цьогочассі організовує видавництво, єдине і перше в Чорткові, засновує літературну школу… Треба, скажу відверто, ще, коли дозбираються добрі матеріали, доповнити рубрику ,,Імена Чортківщини”, започаткувати окремий розділ ,,Молоде вино”, розширити тему краєзнавства (наш край відомий ув світі і “Чортківською офензивою”, і потужним національно-визвольним рухом, і, на жаль, розграбованими курганами і городищами, є багато тем, про які треба сказати). Це свідчить лише про те, що згодом появляться позапланові номери, які торкнуться, власне, цих тем”, – акцентував редактор видання.

Своє слово мовив й спонсор тематичного видання – голова Ради аграрних підприємств Чортківщини Василь Градовий, метафорично наголошуючи на тому, що ,,золото – це всього-навсього метал, який дорого коштує і який блищить. Але все-таки найсправжнісіньким золотом – є хліб, золотом – є і слово. А назагал, коли поєднати ці, здавалося би, непоєднані речі і визринає перед очима наша “Золота Пектораль”. Меценатом подаровано усім навчальним закладам Чортківщини, бібліотекам по декілька примірників цього тематичного номеру. Скажемо, що на життєвому обрії літературного видання ,,Золотої Пекторалі” багато імен, які ефективно матеріально і духовно долучаються до його розвитку. Серед них: Олександр Стадник, Ігор Ольшаковський, Любомир Білик, Роман Пахолок, Василь Градовий, Василь Вислоцький, Марія Горбаль… Звісно, що світлої пам’яті Іван Матієшин, український благодійник та політичний діяч, академік Української нафтогазової академії, який протягом кількох років був генеральним спонсором журналу, приклав найбільше зусиль для розквіту часопису, але, на превеликий жаль, 1 квітня 2013 року, Господь Бог забрав його душу у свої небесні висоти… Звідтоді “Золота Пектораль”, як і решту видань такого спрямування і змісту, переживає нелегкі часи. Але, без найменшого сумніву, ми дуже на це надіємось, що стараннями головного редактора життя літературного часопису не погасне, а Чортків і надалі залишиться літературною столицею на західних теренах нашої країни.

,,Золота Пектораль, як на мене, це фундаментальна робота фактичного цілого Інституту в особі однієї людини – Володимира Погорецького. Мені приємно, що ,,Золотій Пекторалі” склалася така дуже висока і щільна потужна база, що в ній престижно бути надрукованим. Коли говорять, що я надрукувався в ,,Золотій Пекторалі” – то це найвище звання. Для молоді головне бути почутим у цьому світі, достукатися до свого читача і мати майданчик, де можна буде надрукуватися”, – мовила поетеса, критик, секретар НСПУ Леся Мудрак.

Володимир Погорецький зачитав привітальні телеграму від Василя Махна, який зараз мешкає у Нью-Йорку: “Дорогі земляки! Те, що Чортків перебирає на себе відвагу творення свого культурного простору мене неймовірно тішить і захоплює! В першу чергу тому, що історія і сучасність нашого з вами міста сповнена подій та імен, які варто по новому осмислити, по-друге – коли місто стає текстом воно переходить в іншу категорію, тобто набуває глибшого змісту, а по-третє – кожне покоління повинно пережити свої вузли пам’яті, й таким чином, оживити камінь будинків і голоси попередників. Ось чому важливий фестиваль «Словія» і чому важливий Чортків у «Пекторалі».

Після короткого перериву, святкування перенеслося у глядацький зал, де було презентовано видання особливого тематичного номеру ,,Золота Пектораль. Чортків і околиці”, першого етномистецького доробку про талановитих людей Чортківщини від давніх часів до сьогодення. Так, це свято охопило дві програми – прес-конференцію та презентацію, концертну програму під порядкуванням працівників та студентів Чортківського педагогічного коледжу імені О. Барвінського. Урочистості поблагословив протосинкел Бучацької єпархії УГКЦ о. Володимир Заболотний (дивіться світлини; відео буде вмонтовано пізніше).

На святі до вже згаданих письменників долучилися співідейник творення журналу, літературознавець, критик, голова Івано-Франківської обласної організації НСПУ, заступник головного редактора часопису “Золота Пектораль” Євген Баран та Олександр Букатюк, поет, керівник «літературної студії “Бистрінь” ім. Нестора Чира», чортківські літератори. Євген Баран у свою чергу (ідея цього тематичного видання належить йому) говорив про добрий почин такого проекту, його нагальну потребу і від письменників Прикарпаття привітав грамотою і добрим словом Галину Чайківську, керівника відділу культури та туризму Чортківської РДА за особистий внесок для літературного-мистецького розвою ріднокраю.

Щирими оваціями зустрічали студенти, гості свята презентоване видання. Слово за слово, і перед очима виринала неповторна картина літературно-мистецького Чорткова – уривчасто продекламовано поетичні та прозові твори його авторів. Матеріальну допомогу і Почесну подяку за виховання талановитої людини отримала Ганна Сапеляк з Росохача, мати світлої пам’яті Степана Сапеляка, лауреата Шевченківської премії, вʼязня радянських концтаборів, колишнього члена редколегії журналу, котрий відійшов у вічність 1лютого 2012 року. Її від “Золотої Пекторалі” вручив один із співзасновників – депутат і голова бюджетної комісії Тернопільської обласної ради Олександр Стадник.

Одразу починаєш помічати такі небуттєві речі, котрі пояснюють, що до рутинної праці прикладають серце тільки щирі і добрі люди, послані, по-правду, Господом увіковічнювати Таїну Слова. Вітаємо Володимра Погорецького та його дружнє літераторське коло з виходом особливого на Тернопіллі, а то й цілій Україні журналу про історичний, і такий невідомий мистецький Чортків…

Надія Сасанчин

 

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я