На Волині знайшли трафарети часів ОУН і УПА для агітаційних графіті

0

У селі Ощів Горохівської територіальної громади розкопали металеві таблички, які ймовірно належали повстанцям Горохівської округи ОУН і УПА й використовувалися від 1943 року. Про це повідомив директор Берестечківського народного історичного музею Олег Дергай для видання «Район.Історія».

Вони містять заклики до свободи й незалежності. Зокрема, спонукали народ боротися з радянськими й німецькими окупантами.

Трафарети випадково розкопали на одному з дворів під час будівництва. Вони пролежали в землі на глибині 1,5 метра не менше 80 років.

Олег Дергай припустив, що ці трафарети розміру 53 на 23 сантиметри використовувалися для нанесення тексту на стінах урядових установ. Про це свідчать цвяхи більших та менших розмірів, призначені для кріплення.

«Для цього одна або декілька людей прикріплювали табличку в обраному місці, замальовували її фарбою та швиденько втікали», — зазначив Олег Дергай.

Написи на металевих табличках — українською і російською мовами, адже деякі з них робили для росіян із закликом повалити більшовицьку владу і створити свою незалежну державу.

Історик звернув увагу на особливість шрифту і наявність граматичних помилок. Замість російської літери «и» в написах на табличках часто використовується українська «і», тож, ймовірно, людина, яка виготовляли ці трафарети, недосконало володіла російською мовою.

Пошкоджені або невдало написані літери укріплювали алюмінієвими й мідними дротиками, а також металевими заклепками.

Через те, що таблички багато років пролежали під землею, деякі написи прочитати важко. Директор музею спробував власноруч відреставрувати таблички, які «свого часу мали досить велику силу». Трафарети були загорнути в домоткане полотно або мішковину, про що свідчать незначні залишки ворсу. Олег Дергай додав, що лицева сторона трафаретів забруднена фарбою, схожою на ґрунтовку для металу. Ймовірно, вона була саморобною, оскільки змивається водою

Трафарети повстанців стали експонатами Берестечківського народного історичного музею.

Як повідомлялося, Американська асоціація бібліотек додала англомовну книжку Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» до списку найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках. Пізніше цю книжку вилучили зі списку. Українська бібліотечна асоціація (УБА) закликала Американську асоціацію бібліотек повернути книжку до цього до списку.

Читайте також: Останній командир УПА: дитинство й становлення Василя Кука

chytomo.com

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я