На Закарпатті відзначили 100-річчя з дня народження письменника Юрія Керекеша

0

26 червня виповнилося сторіччя з дня народження Юрія Юрійовича Керекеша. Він є автором багатьох творів,  нарисів та статей. У свій час він писав передмови до книг молодих письменників та перекладав різні видання на інші мови. 

Про це пише goloskarpat.info.

Окрім російської мови, перекладав оповідання на болгарську, словацьку, угорську, молдавську, осетинську та інші мови. Юрій Керекеш був активним членом Спілки письменників України та нагороджений орденом «За заслуги» третього ступеня.

Письменник народився 26 червня 1921 року в с. Великі Лучки, поблизу  міста Мукачева. За своє життя він учився в Будапешті на медика, працював актором у Закарпатському муздрамтеатрі, учителем у сільських школах Ізи та Нижнього Бистрого на Хустщині, вихователем у мукачівських та ужгородських інтернатах, літконсультантом у НСПУ.

Та найголовніше визнання письменник здобув як майстер короткої прози та перекладач.

З його пера вийшли такі твори: «Парубкова дочка» (оповідання),  «Горішки» (оповідання для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку), «Заради сина» (оповідання і повість), «Оповідання з Верховини» (оповідання), «Христина» (повість), «Незвичайна любов» (повість та оповідання), «Блукання в порожнечі» (роман, повісті),  «Зустрічі без прощань» (художньо-документальні оповіді),  «Медовий місяць» (віршовані гуморески, байки, сучасні діалоги та п’єса),  «Від пісні до жарту» (Поезія від початку творчості, переклади, співомовки, байки, сучасні діалоги).

Ще один із великих творів, що потрапив до рук письменника, була повість Міклоша Барта «На землі хозарів».  У 2002 році Юрій Керекеш переклав цей історичний твір із чеської мови та у своїй передмові написав:

«Хто хоче пізнати минуле Закарпаття, має прочитати цю книжку. Це цінний і довговічний документ. Ознайомлюючись із ним, читач через часову відстань бодай краєчком ока побачить і нашу сучасність, «меценатські» капітали олігархів — нащадків колишніх «хозарів», їхню кипучу «діяльність», яка виходить боком усім нам, а насамперед — Україні».

На  жаль, цей історичний твір, який має величезну цінність для істориків та краєзнавців і змальовує економічний стан нашого регіону на зламі ХІХ-ХХ століть та роль «Верховинської акції», до сьогоднішнього дня не є виданим.

У Великих Лучках не забули свого видатного односельця та з нагоди 100-річчя з дня народження Юрія Керекеша відкрили меморіальну дошку на будинку, в якому письменник зростав.

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я