Шолом алейхем, Києве!

0

7 травня в Будинку письменника НСПУ відбулась, безумовно, знаменна і знакова подія для Києва, ініційована керівництвом НСПУ та підтримана виконавчою дирекцією Київської міської єврейської громади, оргкомітетом київського клезмерського фестивалю та спеціалізованою бібліотекою єврейської літератури ім. Ошера Шварцмана ЦБС Шевченківського р-ну м. Києва – колишній маєток Лібермана, один з відомих осередків єврейської історії та культури, вперше більш ніж за 100 років широко відчинив двері столичній єврейській громаді.

Творчу акцію було присвячено 160-річчю від Дня народження видатного єврейського письменника Шолом-Алейхема (Шолома Рабиновича), і відбулась вона в рамках Міжнародного фестивалю сучасної клезмерської музики та єврейської культури «Kyiv Klezmer Fest – 2019» за підтримки Департаменту культури ВО КМР (КМДА).

Вели програму на сцені куратори заходу: від НСПУ – керівник прес-центру Єлена Дорофієвська, а від Громади – член Президії КМЄГ, співробітник бібліотеки ім. О. Шварцмана Марат Страковський.

Перед початком мистецької програми на гостей чекала ознайомча екскурсія маєтком Лібермана з Юлією Смілянською, директором київського Інституту юдаїки, яка розповіла про таємниці старовинного будинку та трагедію сім’ї Ліберманів, що тут мешкала. 

Після екскурсії гостей було запрошено до Камінної зали, де Юлія Смілянська завершила розповідь та передала естафету ведучим.

Заступник голови НСПУ Тетяна Володимирівна Фольварочна теж привітала гостей свята та організаторів «Київ Клезмер Фесту — 2019». Тетяна Володимирівна запевнила, що надзвичайно рада бачити в Будинку письменника таку кількість гостей, побажала усім приємного вечора і висловила сподівання, що столична єврейська громада не буде зволікати наступні 100 років, щоб прийти до Будинку письменника НСПУ, а тому попереду на всіх очікує ще багато творчих заходів, організованих спільно з НСПУ.  

Звернулася до гостей директор Департаменту культури ВО КМР (КМДА) Діана Попова – ініціатор Фестивалю. Діана Олегівна розповіла історію виникнення ідеї Фестивалю та, власне,  історію клезмерів в Україні. Адже як багато ми ще не знаємо важливого та цікавого про клезмерські пісні та музику, що народжені в Україні. Відома «Хава нагіла», що стала гімном радості всього єврейського народу, теж має українське коріння. Власне, з приводу відзначення 100-річчя цієї пісні і народилась ідея створити фестиваль клезмерської музики в Україні.

Теплі слова на адресу гостей заходу та деяку інформацію про «Київ-Клезмер Фест – 2019» ми почули також від представників співорганізаторів – арт-директора Фестивалю Дмитра Коровіна та Президента КМЄГ Ростислава Левінзона

В рамках заходу відбулась презентація виставки дитячого малюнку. Вихованці гуртка «Декоративна графіка» відділу народної творчості Київського Палацу дітей та юнацтва під керівництвом Світлани Елланської підготували виставку «Місто маленьких людей» — малюнки були створені здебільш на пленерах, які відбувались на різних локаціях Києва, що мають єврейську історію. Багато картин присвячено і творчості Шолом-Алейхема – персонажам, місцям, містам.

Захід відвідав і Григорій Фалькович – відомий український єврейський поет, громадський діяч, член НСПУ, голова Київського товариства імені Шолом-Алейхема, перший лауреат премії імені Шолом-Алейхема. Серед іншого Григорій Аврамович розповів про виставку, яку також презентували у холі другого поверху Будинку письменника – дитячі малюнки, створені молодшими школярами за сюжетами його творів. Втім, твори Григорія Фальковича з задоволенням читають не тільки діти, а і їх батьки та бабусі з дідусями, а його самого можна цілком вважати Шолом-Алейхемом нашого часу

Після виступів гостей розпочалась вистава «Шолом алейхем, Києве!» у виконанні творчого колективу «Studio Ш-А», що сьогодні є спільним проектом Київської міської єврейської громади, бібліотеки ім. О. Шварцмана та Музею історії Десятинної церкви. Творчий шлях цього маленького театрального колективу доволі цікавий – в 2012 році у завідуючої Київським музеєм Шолом-Алейхема Ірини Климової виникла ідея відродити у столиці добру традицію шоломалейхімівських читань. Сама Ірина Борисівна і зробила передмову до театрального дійства, а на запитання ведучих, чи вдалося колективу втілити її задум у життя відповіла: «А ми зараз разом і побачимо». 

Саму виставу (театралізовані читання), засновану на творах Шолом-Алейхема та спогадах його рідних, представили Олександра Моржевська, Владлен Портніков і Анатолій Шенгайт. Автори оригінального сценарію і режисери – Олександра Моржевська та Марат Страковський.

Поетична частина нашого заходу була представлена віршем ізраїльського автора Віталія Мамая «Агада» (читала Єлена Дорофієвська), опісля чого на  всіх присутніх в залі чекала музична зустріч з анонсованим виступом Муніципальної академічної чоловічої хорової капели імені Левка Ревуцького

На перший показ глядачам було представлено уривок (п’ять пісень) із нової програми Капели «Лехаймо, або Щоб не плакать, я сміюсь», прем’єра якої відбудеться 13 червня в Центральному Будинку офіцерів у Києві (художній керівник — Олександр Круковський, головний диригент, Заслужений діяч мистецтв України — Володимир Курач, диригент — Артур Смірнов, за роялем – Дмитро Отич). Серед виконаних пісень – улюблені «О, народ древній» на слова Юрія Рибчинського і музику  Олександра Злотника та «Тумбалалайка». Зал віддячив колективу гучними оплесками стоячи.

Заключне слово сказала Наталія Склярська, співорганізатор та координатор «Київ Клезмер Фест — 2019», яка запросила всіх на основні фестивальні дні, зокрема – на заходи 17 і 19 травня на великій сцені на Контрактовій площі Подолу.

До нових зустрічей!

Прес-центр НСПУ

Театралізовані читання

Виступ Григорія Фальковича

Чоловіча хорова капела імені Левка Ревуцького

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я