«Своєрідний зв’язок із минулим»: захоплива історія повернення втраченої збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни

0

Видається неймовірним — вийти почитати в парк, а знайти сімейну реліквію. Але це реальність.

Ця історія трапилася на початку червня: дівчина прогулювалася в «Самосаді» на Подолі, де випадково почула розмову пари на побаченні. Хлопець розповідав, що колекціонує старі українські книжки, а найцікавіша в його колекції  збірка поезій Павла Тичини з підписом жінці, на ім’я Олімпіада Лаврентіївна.

Суспільне Культура поговорило з комунікаційницею Олександрою Амброз, яка випадково знайшла книжку з підписом для її прабабусі.

Історія почалася ввечері 3 червня, коли вона вийшла почитати в «Самосад» на Подолі. Поруч іще невідомий хлопець розповідав дівчині про своє захоплення — збирати старі українські книжки, видані за кордоном діаспорою або тут.

А найулюбленішою книжкою незнайомець вважав збірку з дарчим підписом від поета Павла Тичини — жінці з «таким цікавим іменем: Олімпіада Лаврентіївна», тож він поділився, що мріє дізнатися хоча б щось про неї.

«Я повертаюсь до них і кажу: вибачте, я випадково почула вашу розмову, але Олімпіадою Лаврентіївною звали мою прабабусю. Він дивиться на мене, як на навіжену, питає: а як її прізвище було? Якубова — кажу. Він сміється і каже: так у мене книжка вашої прабабусі».

книжка з підписом тичини для бабусі
Книжка з підписом для Олімпіади Лаврентіївни від Павла Тичини. Х/@Sasha_Ambroz

Уже 8 червня Олександра знову зустрілася з колекціонером — і книжка повернулася до правнучки власниці.

Пізніше на сайті онлайн-аукціону Violity розповіли, що цю збірку Павла Тичини «Тополі арфи гнуть», видану Державним видавництвом художньої літератури в 1963 році накладом 8 тисяч примірників, продали на сайті у жовтні 2022 року.

Там додають, що аукціон був запеклим — загалом було зроблено 32 ставки, а перемогла пропозиція у 1230 гривень.

Олександра розповідає, що ця знахідка дуже важлива для її родини, оскільки це повернення втраченої реліквії, про яку ніхто навіть не здогадувався. А крім того, це стало чудовою можливістю дізнатися більше про прабабусю, оскільки та померла у 2003  році.

«Я знала, що вона була лором, вона ще навіть мене із моїм молодшим братом трохи встигла полікувати, коли ми хворіли в дитинстві. Але я не знала, що вона була буквально пластичним хірургом, рятувала обличчя військових, які отримали поранення», — ділиться дівчина.

"Ця історія — своєрідний звʼязок із минулим": захоплива історія повернення збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни
Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

 

Вона додає, що нині сама волонтерить в одному з київських медичних закладів, де разом із благодійним фондом «Доступ» допомагає військовим, що проходять ВЛК, але їй складно уявити, як молода прабабуся працювала у надскладних умовах у госпіталі в Уфі під час Другої світової війни.

«І для мене ця історія — це своєрідний звʼязок із минулим, це знак, що у своєму житті я роблю щось правильно, щось, що вже робили свого часу у моїй родині».

То хто ж така Олімпіада Лаврентіївна

Олександра розповідає, що її прабабуся мала медичну освіту, під час війни працювала в евакуаційному госпіталі в Уфі, а у 1943 році переїхала у Київ разом із чоловіком. Тут продовжила працювати в лікарні на вулиці Чикаленка, у відділенні щелепно-лицьової хірургії.

«Робила операції з відновлення зовнішності військовим, які отримали поранення обличчя. Моя бабуся Ірина, її донька, розповідала, що вдома було багато фотографій облич із пораненнями, які прабабуся Олімпіада Лаврентіївна приносила з роботи», — додає вона.

"Ця історія — своєрідний звʼязок із минулим": захоплива історія повернення збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни
Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

 

Пізніше жінка стала оториноларингологинею і в неї лікувалося багато тогочасних українських відомих людей. Серед них — поети Павло Тичина, Максим Рильський, співаки київського Оперного театру, зокрема Борис Гмиря.

«Мій тато згадує, як бабуся Ліля — так її звали в родині — брала його із собою на виклик до Рильського додому», — розповідає Олександра.

Вона додає: у родині нині впевнені, що Тичина подарував книжку як подяку за медичну допомогу, яку Олімпіада йому надавала.

А от як книга зникла, а потім опинилася на аукціоні — ніхто не знає.

Олімпіада Лаврентіївна мала велику бібліотеку і завжди уважно стежила за тим, щоб вчасно повертали позичені томи. Тому в сім’ї підозрюють, що книжка могла зникнути у час, коли квартиру здавали, але жодних підтверджень немає.

"Ця історія — своєрідний звʼязок із минулим": захоплива історія повернення збірки Тичини у родину Олімпіади Лаврентіївни
Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

 

Чільне фото — Олімпіада Лаврентіївна Якубова. Олександра Амброз

suspilne.media

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я