Верховний лідер терористичного угруповування «Талібан» Мавлаві Хібатулла Ахундзада затвердив новий пакет законів, спрямованих на «боротьбу з пороками та популяризацію чеснот», що суттєво обмежує права та свободи жінок в Афганістані. Про це повідомляє медіа Associated Press.
Закон, який складається зі 114 сторінок та містить 35 статей, встановлює жорсткі правила поведінки для жінок і впроваджує серйозні обмеження на діяльність засобів масової інформації та громадянського суспільства.
Одним із найсуперечливіших положень нового закону є заборона жінкам говорити, співати та читати вголос на публіці. Таліби вважають жіночий голос «інтимним», тому дозволяють жінкам спілкуватися лише з родичами або чоловіком. Крім того, жінкам заборонено дивитися на чоловіків, які не є їхніми родичами або подружжям, і навпаки. Такі обмеження обґрунтовуються необхідністю «уникнути розбещеності» та зберегти моральність суспільства.
Стаття 13 закону зобов’язує жінок повністю закривати тіло та обличчя в громадських місцях. Одяг не повинен бути прозорим, обтислим або коротким, а прикриття обличчя вважається необхідним для «уникнення спокуси». Жінки також повинні прикриватися перед немусульманськими чоловіками та жінками, щоб запобігти «розбещенню».
Нові правила забороняють жінкам подорожувати наодинці, а водіям заборонено перевозити жінок без супроводу родича-чоловіка. Стаття 19 закону також забороняє відтворювати музику в будь-якій формі.
Впровадження цих законів викликало хвилю обурення з боку міжнародної спільноти. Керівниця місії ООН в Афганістані (МООНСА) Роза Отунбаєва висловила глибоке занепокоєння, зазначивши, що нові правила створюють «тривожне бачення» майбутнього країни та ще більше посилюють «нестерпні обмеження» прав жінок і дівчат.
«Після десятиліть війни й в умовах страшної гуманітарної кризи афганський народ заслуговує на більше, ніж загрозу ув’язнення за запізнення на молитву, погляд на людину іншої статі, яка не є членом сім’ї, або за наявність фотографії близької людини», — наголосила Отунбаєва.
Високий представник Європейського Союзу із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель також засудив нові обмеження, назвавши їх «серйозним ударом по правах афганських жінок і дівчат». Він наголосив, що такі дії порушують міжнародні зобов’язання Афганістану та можуть бути кваліфіковані як переслідування за статевою ознакою — злочин проти людяності за Римським статутом Міжнародного кримінального суду.
У відповідь на міжнародне засудження головний речник уряду «Талібану» Забіхулла Муджахід зазначив, що нові закони повністю відповідають ісламському праву і спрямовані на збереження моралі та чеснот у суспільстві. «Ми закликаємо до глибокого усвідомлення цих законів і шанобливого визнання ісламських цінностей. Відкидання цих законів без належного розуміння, на нашу думку, є виявом зарозумілості», — заявив Муджахід.
З моменту захоплення влади в серпні 2021 року «Талібан» поступово запроваджує все більше обмежень для жінок. Жінкам заборонено навчатися в університетах, працювати в неурядових організаціях та ООН, займатися спортом, відвідувати парки розваг і користуватися салонами краси. Також введено заборону на їзду в автомобілях без хіджабу та відвідування національних парків.
Нещодавно афганська служба новин Zan Times повідомила про випадки сексуального насильства з боку талібів під час арештів жінок за «неправильний хіджаб».
Як повідомлялося, у 2021 році після приходу до влади талібів упродовж двох місяців у Афганістані припинили роботу 95% книгарень, бібліотек і видавництв.
Читайте також: Що почитати українською, щоб зрозуміти Афганістан і дії терористичного руху «Талібан»
Чільне фото: AP/Ebrahim Noroozi