17 жовтня 2024 року світлиця Косівської центральної міської бібліотеки була переповнена. Тут зібралася чимала авдиторія людей, небайдужих до сучасної української літератури, — письменників, художників, членів Клубу інтелігенції ім. І.Пелипейка, РО «Просвіти», бібліотекарів, учнів та викладачів Косівського ліцею ім.І.Пелипейка, представників влади — на творчу зустріч із головою НСПУ, головним редактором «Української літературної газети» Михайлом Сидоржевським.
Серед гостей — Роман Печижак — начальник відділу культури і туризму Косівської територіальної громади, Леся Мартинюк — провідний спеціаліст відділу культури Косівської міської ради.
Михайло Олексійович уже вдруге побував на Косівщині, але це його перша зустріч з творчою інтелігенцією, на яку він завітав разом із заступником голови НСПУ, поетом і прозаїком Ярославом Ткачівським з Івано-Франківська, який є частим і бажаним гостем у Косові.
Ведучі зустрічі — Василь Шкурган — голова Косівського осередку Національної спілки письменників України, Аделя Григорук — заслужений працівник освіти України, письменниця, членкиня НСПУ, НСЖУ та НСКУ.
Василь Шкурган представив авдиторії поважного гостя та побажав йому творчих успіхів. Він коротко зупинився на віхах життєвого і творчого шляху Михайла Сидоржевського — українського громадського діяча, журналіста і письменника, публіциста, члена Проводу ОУН.
Продовжила імпрезу Аделя Григорук — літературознавиця, літературний критик, яка зазначила, що приїзд до Косова голови Національної спілки письменників України дуже знакова і видатна подія.
Модераторка розповіла про Косівський осередок обласної організації Національної спілки письменників України та його надбання, спільну роботу з центральною міською бібліотекою та Клубом інтелігенції ім. І.Пелипейка, а також широко й ґрунтовно представила творчість Михайла Сидоржевського. Все це Аделя Григорівна зуміла об’єднати в гармонійну композицію з цікавим, багатоплановим виступом голови НСПУ.
Знайомлячи М. Сидоржевського з районним осередком, А.Григорук повідомила, що на Косівщині зараз 7 членів НСПУ, найстарший — Дмитро Арсенич, якому цьогоріч виповнилося 85 років, Богдан Радиш-Маринюк (рік тому відійшов у вічність), що мав найбільший стаж у письменницькій організації, в свій час говорив, що цей письменницький осередок — це гурт професійних людей, об’єднаних спільними інтересами, які ефективно впливають на літературний процес на Гуцульщині, відстоюють його ідеологічні, культурні засади і цілеспрямовано працюють в цьому напрямі.
Бібліотека оформила книжкову виставку з літературним надбанням письменників Косівщини.
У свою чергу присутнім було цікаво дізнатися, що М.О. Сидоржевський десятий рік керує Національною спілкою письменників України — однією з десятьох найбільших національних творчих спілок, що має сьогодні сучасний, дієвий і популярний часопис «Літературна Україна». Також до читачів надходить «Українська літературна газета», яку особисто редагує Голова спілки і яка газета стала центром літературного життя України. Михайло Сидоржевський — знаний майстер слова, який своїм досвідом, знаннями дає простір читацькій думці, надихає на творчість.
Вражає творчий доробок Михайла Олексійовича: книги поезій «Навпіл між обома світами» (2004), поезії українською і в перекладі болгарською «Запрошення до подорожі» («Покана за пътуване») (2021); публіцистики «Здвиг» (2005), «Туга за свободою» (2007), «Пам’ять нашого роду» (2013), «Час фарисеїв і героїв» (2015), «На межі світла і пітьми» (2024); прози — «Візерунки на пергаменті часу» (2021), краєзнавчого дослідження «Солотвин. З глибин минулого до наших днів» (2023). Михайло Сидоржевський — автор численних публікацій у різноманітних виданнях на теми культури, політики, літератури, історії. Він десять років вів передачу «Меч духовний» на українському радіо.
Його твори відображають вічні проблеми життя і смерті, свободи і несвободи, світла і пітьми у підтексті з проблемами сучасності.
Зустріч з Михайлом Сидоржевським проходила у дружній, теплій атмосфері. Його виступ був цікавим і багатоплановим, побудований на подієвих розповідях про літературно-спілчанське життя та на авторському читанні уривків із публіцистичних творів, есеїстики, художніх творів — поезії та прози, що з неослабною увагою сприймалося гостями бібліотечної світлиці.
М. О. Сидоржевський розповів історію написання книги «Солотвин. З глибини минулого до наших днів», що важлива для нього, бо в ній реалізував свою давню мрію — вивчити й описати історію свого роду та свого села, звідки простелилася його дорога в світ.
«Місцевість, де знаходиться село Старий Солотвин, – унікальна. Відчувся вплив культур сусідніх територій. У книзі є цілий розділ, присвячений Кодні. Зустрічався з її уродженцем — письменником-прозаїком В’ячеславом Медвідем. Є розповідь про Слободище та інші навколишні села. Щасливий, що написав цю книгу…» — розповів Михайло Сидоржевський.
Це дослідження — титанічна праця Михайла Сидоржевського, написана на ґрунтовному архівному матеріалі та з використанням спогадів односельчан, родини, а найбільше – матері письменника.
Як же треба любити свій край, щоб по крупинці роками збирати матеріал, копатися в численних архівних документах, зібрати поіменні списки, фотографії (в тому числі — старі, сімейні), впорядковувати написане, щоб залишити в серцях людей добрий слід і гарну пам’ять про ту сторону, де ти народився і виріс.
Літературна імпреза відбувалася інтерактивно, у вигляді діалогу, прозвучало чимало запитань щодо творчих планів автора, його поглядів на сучасну українську літературу, становище України, на які наш гість дав змістовні та цікаві відповіді. Присутніх приємно вражала відвертість, простота та безпосередність спілкування.
Тригодинний творчий захід пройшов на одному подиху. Було багато теплих слів, квітів, добрих побажань та книг від Аделі Григорук, Василя Шкургана, Миколи Близнюка, Миколи Сулятицького, Петра Девди, Марійки Лазарович, Марії Пасайлюк, Михайла Павлюка, Анни Геник-Левицької, Ігоря Маковійчука, Василя Гостюка.
Всі присутні отримали неймовірні емоції від цієї розмови з непересічною особистістю, письменником, який все своє життя працює на ниві відродження української нації, — і висловлювали свої сподівання на нову зустріч з ним.
Наприкінці Михайло Сидоржевський подякував учасникам заходу за увагу і подарував бібліотеці свої авторські видання.
Завершальні хвилини зустрічі з головою Національної спілки письменників України — отримання учасниками автографа на згадку, спілкування у неформальній атмосфері та обмін враженнями. А далі голова НСПУ відвідав видавництво «Писаний Камінь», з роботою якого його ознайомив директор Михайло Павлюк та письменниця Аделя Григорук.
Марія ПОРОХ,
членкиня Клубу інтелігенції
ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта»
Світлини авторки