У Львові відкрилась виставка «Василь Стефаник. ПОРТРЕТИ. ІСТОРІЇ. ІЛЮСТРАЦІЇ»

0

У стінах Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького відкрився виставковий проєкт «Василь Стефаник. ПОРТРЕТИ. ІСТОРІЇ. ІЛЮСТРАЦІЇ», присвячений 150-літтю від дня народження. Виставку відвідали депутати Львівської обласної ради.

Про це повідомляє lvivoblrada.gov.ua.

Проєкт представляє образ Василя Стефаника крізь призму видань, історичних документів та графічних творів-ілюстрацій зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, у партнерстві з Центральним державним історичним архівом України у Львові, Державним архівом Івано-Франківської області, Львівською національною науковою бібліотекою України імені Василя Стефаника, Літературно-меморіальним музеєм Василя Стефаника у Русові та Науковою бібліотекою Львівського національного університету ім. Івана Франка і складається із трьох блоків: «ПОРТРЕТИ. ІСТОРІЇ. ІЛЮСТРАЦІЇ».

ПОРТРЕТИ
12 образів Василя Стефаника, які показують різні іконографічні прийоми представлення його постаті протягом 1896-1987 років. Це портрети, виконані його сучасниками — І. Трушем, М. Паращуком, С. Гординським, О. Кульчицькою.
Окрему групу презентують портрети, які творилися в пам’ять про В. Стефаника до ювілейних урочистостей у радянський період (відзначення 100-ліття від дня народження). Дані твори вже були представлені в НМЛ на ювілейній виставці 1971 року, це — портрети намальовані В. Касіяном, С.Грузбергом, а також портрет та краєвид із хатою В. Стефаника в Русові авторства М. Падовського. До образу Стефаника звертались також Г. Смольський, І. Крислач, М. Старовойт, Є. Безніско та інші.
Портрети доповнено інфографікою – біографією Василя Стефаника на основі фотографій, документів, а також рукописної спадщини та епістолярію.

ІСТОРІЇ презентуватимуть усі найважливіші прижиттєві видання В. Стефаника: «Сина Книжечка», «Камінний хрест», «Дорога», «Моє Слово», «Земля»; перші ілюстровані збірки – «Дорога», перевидана у Львові у 1917 році з ілюстраціями О. Кульчицької, та «Твори», видані Ювілейним Комітетом у Львові у 1933 році з ілюстраціями В. Касіяна та М. Бутовича; оригінальні прижиттєві публікації про Стефаника авторства Х. Алчевської, В. Дорошенка, І. Блажкевич, а також – особисте листування Стефаника з О. Кульчицькою та І. Свєнціцьким.

ІЛЮСТРАЦІЇ
Галерея ілюстрацій складається з кількох тематичних розділів – це насамперед підготовчі рисунки та оригінальні відбитки авторства О. Кульчицької, В. Касіяна та М. Бутовича до прижиттєвих ілюстрованих видань Стефаника 1917 та 1933 рр.; більше сорока творів знаних українських графіків, що працювали над ілюструванням новел Стефаника у період від 50-х до 80-х років. Окремо представлена творча лабораторія Г. Смольського, який створив цілий цикл ілюстрацій до новели «Вечірня година», а також цикл із 25 ілюстрацій І. Остафійчука, які були створені на замовлення видавництва «Дніпро» у 1969-1971 роках, але видані вже самим автором аж у 2015 році.
Частина представлених творів уже була експонована на ювілейній художній виставці, присвяченій 100-річчю з дня народження Василя Стефаника, яка відбулася у виставкових залах історичного комплексу Національному музеї у Львові (тоді – Львівський музей українського мистецтва) по вул. Драгоманова, 42 у 1971 р., було представлено 144 твори, серед яких – понад 60 ілюстрацій львівських художників. Тож цьогорічна виставка служить своєрідним продовженням традиції святкування ювілею Василя Стефаника в НМЛ.

Виставка триватиме до 19 вересня.

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я