У Швеції виріс попит на книжки цьогорічного Нобелівського лауреата з літератури

0

Книжкові крамниці Швеції повідомляють покупцям, що переклади романів цьогорічного Нобелівського лауреата з літератури Абдулразака Гурни з’являться найближчим часом. Попит зріс після того, як 7 жовтня у Стокгольмі Нобелівський комітет оголосив своє рішення щодо присудження премії з літератури.

«У Швеції книжки Нобелівського лауреата раніше друкувалися в перекладі. Одна книжка була в 2012 році й останній дарунок – 2015 рік. Але річ у тім, що зараз цих друкованих книжок немає у продажу, тому їх дуже швидко додруковують. Усі книжкові магазини пишуть, що у найближчий тиждень вони з’являться», – розказала в ефірі «Радіо Культура» викладачка в університеті Умео на півночі Швеції Юлія Юрчук.

За її словами, шведські газети сприйняли новину про те, що Абдулразак Гурна став Нобелівським лауреатом, із великим подивом, але і з великою радістю.

«Здивування, що премію отримав не зірковий письменник, було. Але були і розмови про те, що дуже давно вже з Африки ніхто не отримував Нобелівку. Останній раз Воле Шоїнка у 1986 році. Тому багато було розмов про це, але на слуху був кенійський автор Нгугі Ва Тхіонго. Ім’я Абдулразака Гурни якщо і звучало, то рідко», – додала експертка.

Також вона розказала, що у Швеції з присудженням премії Гурні з новою силою почали обговорювати те, як мало видавці пропонують читачам африканської літератури.

Що відомо

  • 7 жовтня у Стокгольмі оголосили ім’я призера Нобелівської премії з літератури в 2021 році — ним став Абдулразак Гурна. Коментар до нагороди: «За безкомпромісне і співчутливе занурення в наслідки колоніалізму і долю біженців у прірві між культурами і континентами».
  • Абдулразаку Гурні 73 роки. Він народився на острові Занзібар у родині мусульман арабського походження. У 1968 році у зв’язку з антиарабськими настроями в країні переїхав до Великої Британії, де продовжив навчання.
  • Зараз Абдулразак Гурна живе і працює у Великій Британії, очолює аспірантуру на кафедрі англійської мови в Кентському університеті.
  • Гурна пише прозу, працює у жанрі реалізму, пише свої твори англійською. Він — автор роману «Рай» (1994), який свого часу був включений в шортлист Букерівської та Вітбредівської премій. Інші його романи, зокрема «Дезертирство» (2005) і «Біля моря» (2001), також висувалися на здобуття літературних премій.
  • У своїх творах Гурна описує життя в Танзанії і на Занзібарі на початку і в середині XX століття. Виклад оповіді часто ведеться від імені маленьких хлопчиків, які виховуються під час переходу від колоніалізму до незалежності.
  • Як лавреат Нобелівської премії Абдулразак Гурна отримає премію в розмірі 10 мільйонів шведських крон ($ 1,1 мільйона).
  • До списку всіх Нобелівських лауреатів можна перейти за посиланням.

Ганна Мамонова

Джерело: suspilne.media.

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я