Вийде каталог виставки «Алла Горська. Боривітер» в «Українському домі»

0

Видавництво «Родовід» готує до друку каталог виставки «Алла Горська. Боривітер», яка з 14 березня по 28 квітня триває в Національному центрі «Український дім» у Києві.

Про це стало відомо з сайту видавництва.

«Боривітер» в «Українському домі» — це перша ретроспективна експозиція художниці-шістдесятниці Алли Горської. Видання охоплюватиме понад 100 робіт, представлених на виставці.

«Без сумніву, це видання українці чекали десятиліттями», — зазначають в анотації.

Мистецьку монографію доповнять статті історика Радомира Мокрика, арткритикині Єлизавети Герман, театрознавиці Ганни Веселовської, мистецтвознавиці та есеїстки Діани Клочко, мистецтвознавиці й журналістки Оксани Семенік

Мистецтвознавиця Олена Грозовська написала передмову від кураторської групи.

«Нинішня велика війна актуалізувала досвід шістдесятників, а постать Алли Горської унаочнює цей історичний зв’язок. Її сповнена драматичних подій біографія болісно перегукується із сьогоденням: за життя — заборони й демонтажі робіт, відрахування зі Спілки художників, переслідування з боку КДБ, а згодом і жорстоке вбивство; тепер — знищені російськими окупантами мозаїчні панно художниці в Маріуполі. Зло, що спричинило загибель Горської, не було покаране після розпаду СРСР і сьогодні — зміцніле й зухвале — розв’язало нову війну в Європі», — стверджує Грозовська.

Біографію мисткині подала Олена Зарецька — її онука, засновниця фонду Алли Горської та Віктора Зарецького. Видання упорядкувала Анастасія Яцковська, авторство дизайну належить Даші Подольцевій.

Наразі книжку можна передзамовити за 1000 гривень, пізніше ціна буде становити 1500 гривень. У видавництві обіцяють, що каталог піде в друк не пізніше як 30 квітня.

Про виставку «Боривітер» та Аллу Горську

Експозиція «Алла Горська. Боривітер» презентує понад сто робіт художниці: живопис, графіку, ескізи монументальних робіт з музейних і приватних колекцій, а також архівні матеріали, що висвітлюють творчу й громадську діяльність мисткині-шістдесятниці та її найближчого кола.

Окрім цього, спеціально для виставки художники Олексій Сай та Микола Марусик створили аудіовізуальну інсталяцію за мотивами її знищеного у 1964 році вітража «Шевченко. Мати». Інсталяція відтворює рух сонця, що проходить крізь вітраж та заливає частину експозиції світлом. Це відбувається під звуковий супровід, в основі якого — вірш Тараса Шевченка «Подражаніє 11 псалму».

Алла Горська — художниця, монументалістка, діячка правозахисного руху, яскрава представниця руху шістдесятників. Її роботи знищили за вказівкою спецслужб, а саму її вбили у віці 41 року за нез’ясованих обставин.

Сьогодні весь творчий доробок Горської-монументалістки практично втрачено: більшість її робіт потрапила під окупацію ще 2014 року, на підконтрольній Україні території збереглися тільки дві мозаїки.

Оксана Заблоцька

suspilne.media

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я