Використав історію пацієнтки дружини: на цьогорічного лауреата Гонкурівської премії Камеля Дауда подали до суду

0

На цьогорічного лауреата Гонкурівської премії Камеля Дауда подали до суду — він нібито використав історію життя пацієнтки своєї дружини як основу для свого роману «Гурії».

Про це 20 листопада розповідає The Guardian.

Роман «Гурії«, який отримав Гонкурівську премію 2024 року, — це історія алжирської дівчинки Оби, жертви громадянської війни, що тривала в Алжирі із 1992 по 2002 рік. Вона втрачає голос, оскільки їй перерізали горло, коли дівчинка стала свідком вбивства її сім’ї.

У Алжирі подали одразу дві скарги — від імені Національної організації жертв тероризму та від імені жінки, Саади Арбане, яка стверджує, що саме її історію використав письменник.

Жінка розповіла алжирському телебаченню, що історія героїні книжки належить їй, оскільки вона розповіла це все своїй тодішній психотерапевтці у 2015-му, яка зараз є дружиною письменника.

Вона також зазначила, що три роки Дауд запитав, чи може використати її історію життя в романі, жінка тоді відповіла відмовою.

«Відразу після публікації книги ми подали дві скарги на Камеля Дауда і його дружину Айшу Дехду, психіатриню, яка лікувала жертву», — розповіла адвокатка Арбане, Фатіма Бенбраам.

Використав історію пацієнтки дружини: цьогорічного лауреата Гонкурівської премії Камеля Дауда подали до суду
Книга «Гурії» Камеля Дауда, яка отримала Гонкурівську премію. GALLIMARD

У скаргах йдеться про «порушення лікарської таємниці … а також про наклеп на жертв тероризму і порушення закону про національне примирення», який забороняє публікації, що стосуються періоду громадянської війни.

За словами адвокатки, скарги подали ще у серпні — до того як Дауд став лауреатом Гонкурівської премії: «Ми не хотіли говорити про це, щоб не було сказано, що ми хотіли зірвати номінацію автора».

Камель Дауд не відповів на ці звинувачення, але його французький видавець Gallimar засудив «жорстокі наклепницькі кампанії, організовані певними ЗМІ, близькими до режиму».

Антуан Галлімар із видавництва Éditions Gallimard додає«Хоча на написання книги «Гурії» надихнули трагічні події, що сталися в Алжирі під час громадянської війни 1990-х років, її сюжет, герої та героїня є суто вигаданими».

Хто такий Камель Дауд та чому роман «Гурії» заборонено в Алжирі

Камель Дауд  алжирський письменник і журналіст. Він народився 1970 року, найстарший з шести дітей в арабомовній мусульманській родині в Мостаганемі, Алжир. Пізніше він був змушений переїхати до Франції через переслідування і погрози з боку ісламістів.

Роман «Гурії» заборонений в Алжирі, оскільки суперечить статті Хартії миру й національного примирення, яка забороняє роз’ятрювати «рани національної трагедії».

Цей вислів стосується збройного конфлікту конфлікт між урядом Алжиру й ісламістськими угрупуваннями, що тривав з 1992 по 2002 рік. За оцінками, жертвами стали від 60 до 200 тисяч осіб, а тисячі зникли безвісти.

Конфлікт завершився перемогою уряду, після того як спочатку Ісламський фронт порятунку (ІФП) оголосив про припинення війни, а потім у 2002 році Збройна ісламська група зазнала поразки від урядових сил. Насилля, хоча й не таке інтенсивне, триває донині.

Поліна Горлач

suspilne.media

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я