ІНСТИТУТ КНИГИ: МЕТА БЛАГОРОДНА. А ЩО ДАЛІ?

0

З ініціативи народного депутата України, члена депутатської фракції політичної партії «Народний фронт» М. Княжицького у першому читанні прийнято проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення системи державного управління в книговидавничій сфері».

 

Здавалося б, треба радіти, адже законопроектом декларується благородна мета – підтримка українського книговидання. Але це тільки на перший погляд. Законопроект нібито містить важливі новели, які стосуються стратегічних питань розвитку книговидання. Проте, як виявляється, ці норми є зайвими, оскільки вони регулюватимуть суспільні відносини, які вже врегульовані в чинному законодавстві. Хто не вірить або сумнівається, нехай уважно прочитає висновок Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України.

Викликає подив невмотивований поспіх при підготовці цього законопроекту, а його внесення до порядку денного стало справжньою несподіванкою. Втім, такий поспіх пояснюється дуже просто. Ініціатори законопроекту під благородною вивіскою намагаються утворити нову «тендерну палату» для «правильного» використання бюджетних коштів. 

Інструментом для цього слугуватиме так званий Український інститут книги. Всупереч Конституції України, законам України «Про управління об’єктами державної власності», «Про центральні органи виконавчої влади», цій новій державній установі делегуються державно-владні повноваження, які є ознакою органів державної влади, а не установ.

Законопроектом передбачається незрозуміла і заплутана процедура утворення і функціонування Інституту, натомість дуже детально та чітко прописані норми, які дозволяють акумулювати чималі бюджетні кошти в цій установі. 

Наразі серйозні експерти уже висловили обурення тим, що їх ніхто не запросив як до обговорення самої ідеї створення Інституту, так і до підготовки законопроекту. Так, жодним чином не були враховані пропозиції, підготовлені фахівцями Асоціації книговидавців і книгорозповсюджувачів. До підготовки законопроекту не були залучені Інститут літератури і Національна спілка письменників України. Втім, така ціль і не ставилася. Адже насправді йдеться не про бажання допомогти українській книжці, а про намір отримати можливість безконтрольно розпоряджатися грошима платників податків.

Звертаюся до голів парламентських фракцій Партії «Блок Петра Порошенка» Ю.Луценка, Політичної партії «Народний фронт» М. Бурбака, Радикальної партії О. Ляшка, Політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Ю. Тимошенко, Політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» О. Березюка: не ганьбіть Україну, не допустіть прийняття цього ганебного законопроекту.

Натомість закликаю приступити до вирішення нагальних проблем українського книговидання, залучивши до цієї роботи найширше коло експертів, видавців, письменників, представників громадськості, що убезпечить від реалізації будь-яких корупційних оборудок.

Михайло СИДОРЖЕВСЬКИЙ, голова Національної спілки 

письменників України

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я