Сьогодні виповнюється сто років із дня народження українського письменника-фантаста Миколи Дашкієва

0

Шістнадцятого травня 2021 року літературна Україна відзначає століття із дня народження українського письменника-фантаста Миколи Дашкієва.

Микола Олександрович відомий своїми захопливими фантастичними романами, повістями та оповіданнями, на яких виросло повоєнне покоління молоді. Багато хто з тих, хто зачитувався творами Дашкієва, обирали потім свій життєвий шлях саме під впливом творчості письменника.

Адже Дашкієв відзначався системною науково-технічною освітою та ерудицією, які він підтримував і поповнював усе своє життя. Це допомагало йому висловлювати у своїх творах наукові ідеї, які навіть тепер не втратили своєї актуальності.

Письменник-фронтовик, відзначений бойовими нагородами, у непрості післявоєнні часи створював привабливе і натхненне майбутнє для своїх читачів. Він орієнтувався на молоде покоління, акцентуючи увагу на технічних, наукових та соціальних ідеях, які, на його думку, мали складати фундамент майбутнього людства.

Основні життєві позиції Миколи Дашкієва, яких дотримувались і його герої, – відповідальність особистості за долю людства, за той світ, у якому ми живемо і який маємо передати нашим нащадкам, здатність залишатися людиною із власними цінностями, обирати людяність у будь-якій найскладнішій ситуації (наприклад, оповідання «Галатея» в однойменній збірці).

Микола Дашкієв мав багато друзів серед творчої інтелігенції, зокрема, тісні стосунки та спільні інтереси пов’язували його з Володимиром Владком, Юрієм Дольд-Михайликом, Володимиром Савченком, Олесем Бердником, чеським фантастом Володимиром Бабулою, а також із багатьма іншими письменниками. Довгий час його родина проживала у легендарному харківському будинку «Слово», де мешкали ще з передвоєнних часів письменники та художники.

Микола Олександрович майстерно володів словом, писав гарною, насиченою українською. Він постійно працював над вдосконаленням мови та власної письменницької майстерності.

Перший фантастичний роман «Торжество життя», який вийшов у 1950 році, зробив письменника відомим. Але це був тільки початок, далі побачили світ романи «Загибель Уранії» (1960), «Страчена пісня» (1985), а також низка повістей – «Володар Всесвіту» (1955), «Зуби дракона» (1957), «З безодні минулого» (1969), «Кришталеві дороги» (1970).

До збірок увійшов розсип різноманітних яскравих фантастичних оповідань: «Галатея», «Право на ризик», «Еліксир життя», «Зустріч з тайфуном».

Письменник отримав світове визнання. Його твори виходили багатотисячними накладами як українською, так і багатьма іншими мовами — англійською, болгарською, угорською, грузинською, китайською, корейською, монгольською, німецькою, польською, сербохорватською, словацькою, французькою, російською.

Микола Олександрович прожив насичене та плідне творче життя. Військове минуле і напружена праця підірвали його здоров’я. Письменник прожив усього 55 років, але поціновувачі фантастики і досі зачитуються його книжками.

Письменник живий доти, доки читають його книжки!

Олег Федоров (Нікоф)

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я