У Національному музеї літератури України відбулася презентація книги Михайла Сидоржевського «Солотвин. З глибин минулого до наших днів»

0
256

16 листопада за участі відомих українських митців, політичних і громадських діячів у Національному музеї літератури України відбулася презентація книги Михайла Сидоржевського «Солотвин. З глибин минулого до наших днів».

Привітати автора з виходом книги прийшли Станіслав Аржевітін, В’ячеслав Медвідь, Борис Пономаренко, Станіслав Шевченко, Володимир Петрук, Олександр Шугай, Микола Владзімірський, Микола Гриценко, Ярослав Чорногуз, Віталій Довгич, Ігор Курилів, Анатолій Мойсієнко, Леонід Петровський, Олександр Гунько, Віталій Зарицький, Валерій Ярошенко, Богдан Червак, Дмитро Дроздовський, Микола Гладкий, Юрій Мосенкіс, Олександр Лук’янюк, Василь Василашко, Микола Дудар, Галина Сливка, Віктор Кучерук, Ігор Зоц, Степан Брацюнь, Ольга Фесенко, Світлана Короненко, Алла Кобинець, Валерій Герасимчук, Раїса Сеннікова, В’ячеслав Гук та інші.

Михайло Сидоржевський зазначив, що його книжка «Солотвин. З глибин минулого до наших днів» – це ґрунтовне історичне дослідження його рідного села Солотвин, що знаходиться в Бердичівському районі Житомирської області, перша архівна згадка про яке зафіксована ще далекого 1593 року. Також автор зауважив, що його книга порушує тему минулого одного з українських сіл у контексті і світової історії, і історії України зокрема, насамперед її Правобережжя. Михайло Сидоржевський підкреслив, що ця книжка – це «мій щит і мій меч у війні за рідну землю проти лютого і ненависного ворога – російського фашизму». На зустрічі автор цікаво й розлого розповів про задум створення своєї книги, про непростий пошук матеріалів для неї у різноманітних інформаційних джерелах, починаючи з мережі Інтернет і закінчуючи державними архівами й бібліотеками. Ще з дитинства автор вельми цікавився історією України, зокрема історією свого рідного села Солотвин, тому, будучи допитливим хлопчиком, ретельно всовував у свою пам’ять розповіді старих людей, оповіді батьків, записував їх, систематизував, таким робом збираючи матеріал для майбутньої книжки, яка стала однією з найкращих публіцистичних робіт автора. Зі слів Михайла Сидоржевського, писати цю книжку він почав із січня 2014 року, коли матеріалу назбиралося вже багато і його треба було оформити, дати йому логічну послідовність. Для цієї книги автор ретельно опрацював «Архів Південно-Західної Росії» – збірку історичних документів та літературних пам’яток України XIV–XIX століть, яка включає в себе величезних 35 томів документальних матеріалів, де правдиво відбилося повнокровне і повноцінне життя України того історичного періоду. Хоча знайшов там лише два документи, які безпосередньо стосувалися села Солотвин. Також у своїй книзі Михайло Сидоржевський використав стародавні церковні метричні книги, а ще заглибився в давнину й докладно розповів про вплив на історію села Великого князівства Литовського.

Також Михайло Сидоржевський розповів історію свого роду й свого села через старі фотографії.

На урочистому вечорі виступили шанувальники творчості автора, його друзі та побратими, зокрема український політик Станіслав Аржевітін зазначив, що ця книжка має величезну ціну, тому що ввібрала в себе титанічну працю письменника; громадський і політичний діяч Богдан Червак наголосив, що такі книжки лишаються в пам’яті, тому що творять і формують історію самої нації; видавець Віталій Зарицький зауважив, що ця книга відображає суть нашого народу, нашої величної історії, тому вона буде й для майбутніх поколінь, оскільки зберігає нашу історію; однокласник Михайла Сидоржевського Валерій Ярошенко зазначив, що цією книгою ми бережемо пам’ять про наше минуле; письменник Олександр Шугай наголосив на актуальності цього видання, яке може стати прикладом для інших письменників зробити й собі щось подібне – розповісти про історію свого роду та місця народження; публіцист Володимир Петрук звернув увагу на те, що презентована книга має багато достоїнств, оскільки через історію невеличкого житомирського села автор розповідає історію всієї України, також В. Петрук зауважив, що автор багато використав картографії, зумів зобразити загальноукраїнську історію через гідроніми, топоніміку тощо.

Також на вечорі виступив відомий український письменник і лауреат Шевченківської премії В’ячеслав Медвідь. Він зауважив, що сьогодні українська літературна має потужну образну барву, а своєю величезною працею автор репрезентує неперебутність української нації, її нескінченність і нескоримість.

Поет і співак Микола Дудар привітав автора з виходом книги піснею : «Балада про повстанця»; а письменник Леонід Петровський побажав кожному письменнику звернутися до своїх джерел і написати про це у своїй книзі.


Також на заході виступили й інші учасники, зокрема Микола Гриценко, Степен Брацюнь, Ольга Фесенко, Поліна Лучко, Світлана Короненко, Ярослав Чорногуз, Валерій Герасимчук, Раїса Сеннікова, Борис Пономаренко – усі вони наголосили на важливості подібних видань, особливо тепер, під час війни, коли ворог має на меті знищити українців як націю.

Завершуючи свій творчий вечір, Михайло Сидоржевський зазначив, що Україна обов’язково переможе у цій жахливій і кровопролитній війні, а нам усім важливо зберегти історію нашого роду, нашого села і міста, і передати її наступним поколінням, бо саме так твориться колективна пам’ять незборимої української нації.


Пресслужба НСПУ
Фото – Пресслужба НСПУ

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я