Заява Секретаріату Національної спілки письменників України щодо наступу на свободу творчості та інші громадянські свободи в Білорусі

0

Національна спілка письменників України підтверджує свідчення своєї солідарності зі Спілкою білоруських письменників, Білоруським ПЕН-центром, усіма незалежними творчими, неурядовими та некомерційними організаціями, які зазнали безпідставних, політично вмотивованих переслідувань упродовж липня 2021 року.

Рішуче засуджуємо системне порушення основоположних прав і свобод громадян, зокрема свободи творчості, з боку білоруських державних органів.

Вважаємо абсолютно неприпустимими твердження політичних діячів про потребу повного анулювання громадянського суспільства в Білорусі. Зазначені висловлювання свідчать як про демонтаж принципів правової держави в сусідній країні, а отже, абсолютну нелегітимність влади в ній, так і про масштабний негуманний експеримент, що підриває безпекову та правову ситуацію в усій Європі.

Зокрема, 23 липня 2021 року, після заяв Олександра Лукашенка щодо недоцільності функціонування в Білорусі неурядових і некомерційних інституцій, стало відомо про наміри республіканського Міністерства юстиції ліквідувати понад 50 відповідних установ. За інформацією правозахисного центру «Вясна», ідеться про Білоруський ПЕН-центр, організацію «Арт-сядзіба», соціально-культурну установу розвитку білоруської мови та культури «Мова нанова», центр дослідження громадського управління SYMPA та інші юридичні особи, діяльність котрих спрямовувалася на розбудову білоруської культури та забезпечення інших громадянських свобод.

Крім того, згадане Міністерство з кричущими порушеннями правової процедури ініціювало проведення контрольних заходів стосовно діяльності Спілки білоруських письменників – найдавнішої з наявних літературних організацій країни. 14 липня в офісі Спілки, а згодом – у квартирі її голови, відомого прозаїка та поета Бориса Петровича, відбулися обшуки. На сьогодні очільник СБП перебуває під підписками про невиїзд і нерозголошення відомостей щодо слідчих дій. Згідно з даними представників Спілки готується судове засідання з питання про її ліквідацію. Як наслідок, під загрозою зникнення опиняється авторитетна творча інституція, фундаторами й учасниками якої були класики білоруського письменства Янка Купала, Якуб Колас, Володимир Короткевич, Олесь Адамович, Василь Биков, Ригор Барадулін та інші. Перед ризиком закриття – єдиний незалежний літературний журнал Білорусі «Дзеяслоў», який випускає СБП і який із певністю слід зарахувати до найпотужніших мистецьких часописів Східної Європи.

Окреслена ситуація є особливо небезпечною для успішного розгортання білорусько-українських культурних зв’язків, заінтересованими сторонами в якому поряд із Національною спілкою письменників України незмінно залишаються Білоруський ПЕН-центр, Спілка білоруських письменників і особисто Борис Петрович.

З огляду на викладене Національна спілка письменників України закликає Уряд України, українські та міжнародні правозахисні організації засудити наступ із боку нинішньої влади Білорусі на громадянське суспільство в цілому й творчі організації зокрема. Вважаємо, що відповідні незаконні, політично вмотивовані, дії є підставою для посилення санкцій щодо білоруських посадових осіб і політичних діячів.

Водночас, усвідомлюючи масштабність викликів перед митцями в сусідній країні, гарантуємо всім представникам незалежних літературних спільнот Білорусі можливість реалізувати право на свободу слова і творчості в електронних і друкованих засобах масової інформації Національної спілки письменників України.

Жыве Беларусь!

Слава Україні!

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я