12 січня в Будинку письменників відбулися літературні читання за творами Василя Стуса «Долі не обирають»

0
420

12 січня в Будинку письменників відбулися поетичні читання за творами Василя Стуса. Провідні українські письменники прийшли на урочистий вечір, аби вшанувати пам’ять великого українського поета.

Модератором заходу була директорка Будинку письменників Ніна Шаварська. Вона розповіла всім присутнім про найдраматичніші сторінки життя В. Стуса, його незламне бажання опору тоталітарній системі, яке він майстерно втілив у своїх творах. «Найважливіше, – як зазначила Н. Шаварська, – Василь Стус залишив після себе не лише багатющу літературну спадщину, куди ввійшли оригінальні поезії та переклад з інших мов, а й своїх послідовників, поетів, які підхопили голос талановитого митця й перетворили його на рупор опору «радянщини» й комунізму. Поетичний голос В. Стуса свого часу збурив українську інтелігенцію й спрямував її на боротьбу за незалежність України. І навіть віддавши  у такий жахний спосіб життя за Україну, поет вічно живе в кожному серці свідомого українця».

Заступник голови Київського організації НСПУ Борис Пономаренко заначив, що поезія Стуса – це той незламний безперечний орієнтир, той маяк у буремному й неспокійному сучасному світі, на потужне світло якого мають орієнтуватися всі українці.

Головний редактор газети «Літературна Україна» Сергій Куліда зауважив, що для багатьох сучасних українських поетів слово В. Стуса було як підручник, за яким вони опановували вершини поетичної майстерності, і те, що поет навіть по смерті є незабутнім і його твори актуальні, лише доводить те, що справжня література залишається у віках, вона нетлінна.

Поетеса Валентина Козак наголосила на актуальності поезії В. Стуса, оскільки Україна і зараз продовжує свою нелегку боротьбу за незалежність. Вона зазначила, що дуже важливо, щоб те світло й наснагу, яку дарує душі прочитання віршів цього великого поета, відчув кожен українець, якому болить доля рідної країни.

На урочистому вечорі прозвучали вірші В. Стуса зі збірок «Зимові дерева» (1970), «Веселий цвинтар», (1971), «Час творчості» (1972), «Палімпсести» (1986), зокрема «Море — чорна грудка печалі…», «Безсонної ночі», «Коли на землю спадає тиша…», «Світанок у лісі», «Тато молить Богу», «На Лисій горі догоряє багаття нічне…», «Так явно світ тобі належать став…», «Сидимо біля погаслого вогнища…», «Молочною рікою довго плив…», «Моє перелицьоване пальто…», «Невже ти народився, чоловіче…», «Сто дзеркал спрямовано на мене…», «Присмеркові сутінки опали…», «На Колимі запахло чебрецем…», «Навкруг обрізано жалі…», «У цьому полі, синьому, як льон…», «Утрачено останні сподівання…», «Як страшно відкриватися добру…», «Господи, гніву пречистого…» та ін.

Вірші Василя Стуса прочитали: поет і прозаїк В’ячеслав Гук, письменниця Тетяна Фольварочна, поет Петро Засенко, письменник Михайло Сидоржевський, поетка Юлія Бережко-Камінська, поетеса Ніна Шаварська та інші.

Завершуючи захід, Ніна Шаварська прочитала вірш В. Стуса «У цьому полі, синьому, як льон…» і зазначила, що дуже важливо в наш час наснажуватися ось такими творами, і пам’ять про поета житиме вічно у всіх небайдужих серцях.

Захід відбувся з дотриманням усіх карантинних норм.

Пресслужба НСПУ

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я