Повернути до шкільних програм твори Шевченка, Франка, Лесі Українки, Василя Барки, Уласа Самчука!..

0

Днями в Рівному з ініціативи голови Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Ірини Баковецької відбулась письменницька акція на підтримку рішення Рівненської обласної Ради щодо повернення до шкільних програм творів визначного українського письменника Уласа Самчука. У заходах взяли участь рівненські письменники, краєзнавці, представники громадських організацій області. З Києва приїхав і підтримав рівнян голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, який зокрема заявив, що ініціюватиме підтримку цієї акції на рівні НСПУ.

Як відомо, ще 2012 року, за часів президентства Януковича, коли міністром освіти і науки був Дмитро Табачник, у числі інших з шкільних програм було вилучено роман «Марія» Уласа Самчука (роман вийшов у Львові 1934 року і був першим художнім твором про Голодомор). До переліку «небажаних» для вивчення потрапили такі класичні твори як «Великий льох» Тараса Шевченка, «Каменярі» Івана Франка, «Бояриня» Лесі Українки, «Жовтий князь» Василя Барки та деякі інші. Мотивація: щоб не травмували дитячої психіки. За пріснопам’ятних радянських часів деякі з цих творів вилучали з іншим формулюванням. Проте причина була та ж: стерти з пам’яті народу правдиву українську історію.

У період президентства Петра Порошенка ситуація в освіті практично не змінилася. Тодішнє освітянське керівництво багато в чому продовжило традиції, започатковані Табачником.

На жаль, українська громадськість досить інертно відреагувала на освітянські новації. Були окремі публічні виступи в 2012 році з метою повернення до шкільних програм творів українських класиків, однак потім все відійшло на другий план у горнилі бурхливих подій 2014-го і пізніших років.

До честі рівнян, вони намагалися боротися за повернення до шкільних програм творів їхнього земляка Уласа Самчука. Проте звернення рівненського Літературного музею Уласа Самчука до Міносвіти було проігнороване чиновниками. Влітку цього року Рівненська організація спільно з Волинської організацією Національної спілки письменників України ініціювали звернення до Міністерства освіти і науки України із проханням повернути творчість Уласа Самчука в шкільну програму для обов’язкового вивчення. «Масштабну постать української ідеології та титана вітчизняної класичної літератури вилучили із загальноосвітньої шкільної програми! – зазначила в своєму коментарі І.Баковецька. — Мотивація (одна із) – відтворення автором жахіть голодомору, геноцидів щодо українського народу, нації тощо, що негативно впливають на психіку дітей! Так, хай наші діти не знають відвертої історії їхнього щасливого
сьогодення! І що далі?..»

Як уже було сказано вище, депутати рівненської обласної Ради підтримали ініціативу письменників, а на громадському зібранні, яке відбулося на початку вересня у Рівному, виступаючі звернулися до всіх небайдужих українців долучитися до акції щодо повернення до шкільних програм творів визначних українських письменників.

М.Фещук

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я