Активісти закликають ухвалити законопроєкт про деколонізацію

0

Низка громадських організацій підписали відкрите звернення, в якому закликали Верховну Раду ухвалити узгоджений на рівні парламенту закон про заборону пропаганди російської імперської політики та деколонізацію топоніміки. Текст звернення оприлюднили в телеграм-каналі проєкту «Деколонізація. Україна».

«Звільнення України від усіх форм пропаганди російського імперіалізму, очищення публічного простору від маркерів “русского міра” є необхідною складовою перемоги у війні з росією. Це — одне з найважливіших нагальних завдань гуманітарної та безпекової політики. Процес звільнення українських міст і сіл від назв і пам’ятників, нав’язаних Росією, давно розпочався знизу й триває по всій країні. Однак для того, щоб цей процес був незворотнім і всеосяжним, потрібен системний деколонізаційний закон», — наголошують у листі.

Активісти зазначають, що у квітні 2022 року велика група депутатів із різних фракцій на чолі з Федором Веніславським зареєструвала законопроєкт №7253, який у липні був схвалений Верховною Радою в першому читанні, а до другого читання парламентський комітет із питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підготував редакцію законопроєкту, яка комплексно розв’язує питання заборони російської імперської пропаганди й ліквідації її символіки.

Проєкт закону передбачає визнання злочинною і засудження російської імперської політики, забороняє її пропаганду та символи, чітко визначає критерії належності до цих символів, підстави, строки й процедури їхнього усунення з публічного простору, перейменування населених пунктів, вулиць та інших об’єктів, роль органів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості у цьому процесі.

На пленарному засіданні 23 лютого 2023 року парламенту не вистачило одного голосу для підтримки позиції комітету, тому законопроєкт відправили на повторне друге читання.

«На наше переконання, Верховна Рада має якнайшвидше повернутися до розгляду законопроєкту 7253 і нарешті його ухвалити. Текст законопроєкту ретельно опрацьований, його підтримали профільні міністерства, експертні інституції, асоціації місцевого самоврядування, Світовий Конгрес Українців. Україна потребує його невідкладного ухвалення і підписання», — зазначають активісти.

Громадські асоціації закликають:

 • профільний комітет Верховної Ради — упродовж найближчих днів розглянути законопроєкт 7253 за процедурою повторного другого читання і підтримати раніше схвалений комітетом збалансований текст;
 • голову Верховної Ради України та його заступників, керівників усіх фракцій та груп — сприяти якнайшвидшому ухваленню цього законопроєкту;
 • Верховну Раду України — ухвалити законопроєкт 7253 в другому читанні й в цілому на найближчому пленарному засіданні.

Наразі звернення підписали:

 • рух «Простір свободи»;
 • мережа захисту національних інтересів АНТС;
 • громадянський рух «Відсіч»;
 • Центр досліджень визвольного руху;
 • громадський сектор Євромайдану;
 • ГО «Незалежні»;
 • ініціатива «Деколонізація. Україна»;
 • всеукраїнська кампанія «Пам’ять нації»;
 • ГО «Свіжа кров»;
 • ГО «Український світ».

Нагадаємо, 2022  року розробили петицію щодо створення розроблення механізму, який гарантує блокування російського контенту на території України та петицію про заборону імпорту книжок з росії.

Чільна світлина: Дніпровська міська рада

chytomo.com

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я