Читомо представляє проєкт про 20 знакових видавничих осередків України

0

Розпочався проєкт «До друку! Знакові видавничі осередки України», спрямований на вивчення знакових видавничих осередків, які працювали на території України з початку зародження книговидавництва й до доби незалежності. Проєкт реалізується культурно-видавничим медіа «Читомо» за підтримки Українського культурного фонду.

Лонгріди-дослідження розкриють історію і контент видавничих осередків від XVI століття і до доби незалежності, з різних регіонів України, а також в екзилі. Матеріали проєкту розповідатимуть про освічених і харизматичних державників Єлисея Плетенецького, Лазаря Барановича, Василя-Костянтина Острозького, які започатковують сильні видавничі осередки, що стають помітними у Європі й друкують українцям книжки не одне століття. Це феномени мандрівних друкарень і видавничого сплеску у таборах ДіПі, це історії ентузіастів, які збудували медіаімперію на Галичині чи відкривали книгарню у центрі Нью-Йорку, чи передавали в радянську Україну підпільний самвидав.

«До друку!» є логічним продовженням проєктів «Екземпляри ХХ»,  який став кроком до повернення дискусії щодо літературно-мистецької періодики ХХ століття. 

«Цим проєктом ми зображуємо яким є українське книговидання, і ширше історія української культури, без імперських російських міфів. Нам важливо спростувати  багаторічні пропагандистські наративи про спільну історію друку “трьох братніх народів”, і показати формування світогляду українських читачів у багатоконфесійному, мультикультурному середовищі, за міжнародної співпраці. Історія української книги почалась багато років тому і мандрівка цією історією варта вашої уваги», — розповіла кураторка проєкту, головна редакторка Читомо Оксана Хмельовська.

У фокусі дослідження кураторський підхід, згідно з яким обрали знакові, найяскравіші осередки, що впливали на культурний процес свого часу й задавали стандарти й тренди. Серед принципів відбору:

  • експериментальність;
  • якість контенту;
  • значення для культурного середовища. 

«Книговидавничі осередки, які ми відібрали, є основами того, як мислять і творять сучасні книговидавці: від шрифтових і до ідейних рішень. І тут те, як ми творимо є також відповіддю на питання ким ми є, у чому наша унікальність. Ми хочемо повернути для ширшої авдиторії бренди видавничих осередків, які діяли на території України, адже це також відповідь на суспільний запит про те як сформувалась українська культура», — зазначив редактор проєкту, випусковий редактор Читомо Олександр Мимрук.

Партнерами проєкту стали:

  • Музей книги й друкарства України;
  • Державний історико-культурний заповідник Острога;
  • Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка;
  • Українська академія друкарства у Львові.

На сайті «Читомо» будуть доступні 20 науково-популярних досліджень і 10 відеороликів про найважливіші видавничі осередки України. З першою статею і першим відео можна ознайомитися за лінком.

Нагадаємо, 2020 року Читомо запустило спецпроєкт «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» про знакові українські й діаспорянські періодичні видання про літературу і мистецтво XX століття. Кульмінацією проєкту стало видання книжки “Екземпляри XX” за підсумками проєкту.

chytomo.com

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я