Кілька тижнів тому Львівська письменницька організація започаткувала проєкт «КОНТРАЛАЙКА», який покликаний максимально унеможливити використання нецензурної лексики у мові нашого повсякденного життя. З цієї нагоди відбувся Круглий стіл, в роботі якого взяли участь представники різних професій та напрямків діяльності (письменники, духовенство, правники, представники влади та молодіжних організацій, педагоги).
Кожен із нас зіткнувся з такою ситуацією, коли ми ставали свідками вживання ненормативної лексики школярами, старшими молодими людьми – студентами, яка змушує протестувати наш мозок. В загальному виділяють до 30 функцій ненормативної лексики: це і емоційне розрядження, і спосіб (деколи єдино можливий) бунту, і бажання виділитися, спосіб творення окремої групи і пізнання «своїх», спосіб спантеличити, принизити і морально знесилити співрозмовника, для когось це спосіб показатися і почуватися свобідним, для когось – висловити агресію, а ще для інших — просто спосіб зв’язати слова у речення… Не забуваймо, що лихослів’ям цікавиться і медицина, яка розглядає хворобливу схильність до вживання нецензурних слів як симптом нейропсихічного розладу (синдром Туретта) або регресію (захисний механізм психіки, в ході якого людина повертається на попередню або менш зрілу стадію розвитку). Також у людини, яка послуговується неприємними словами, — недорозвинута ліва півкуля мозку, яка відповідає за інтелект.
![](https://nspu.com.ua/wp-content/uploads/2022/09/IMG_8461-1024x488.jpg)
Як зауважив голова Львівської обласної організації НСПУ Олесь Дяк, проєкт «Контралайка» не вирішить нагальну проблему, але приверне увагу певних кіл громадськості, спонукає до активної діяльності. У зібранні взяли участь письменники Юрій Грешко та Леся Бернакевич, настоятелька згромадження сестер милосердя святого Вікентія Української греко-католицької церкви Валентина Рябушко, громадська діячка, голова Благодійного Фонду «Святої Марії-Магдалини» Іванна Михайлишин, заступниця голови Пустомитівської об’єднаної територіальної громади Тетяна Голдун, викладачка правознавства у Львівському технологічному коледжі Надія Ковалишин. Учасники Круглого столу обрали пріоритети подальших спільних дій та запланували конкретні заходи в навчальних закладах, бібліотеках. А також дійшли до висновку: змусити молодь свідомо позбутися лихослів’я може лише людина, яка користується авторитетом. А це теж складно. Бо для сучасних молодих людей авторитетів не існує. Авторитет можна в них лише заслужити!..
Також було визначено переможців конкурсу крилатих висловів, тексти яких згодом будуть використані для агітаційних заходів.
Пресслужба Львівської обласної організації НСПУ
Прокоментуєте?