Магія казки у серці Івано-Франківська. Обласна бібліотека для дітей – місце, де живе диво

0

Івано-Франківська обласна бібліотека для дітей уже майже 80 років забезпечує прикарпатським дітлахам якісне дозвілля й відкриває перед ними чарівний світ літератури. Це дуже різноплановий та цікавий простір для дітей, де не просто видають книжки, а й організовують творчий відпочинок та виховують юних читачів.

Чарівний замок і ляльковий театр

На будівлю установи, розташованої у середмісті, складно не звернути увагу. У цьому неймовірно красивому, схожому на замок приміщенні книгозбірня з часу свого заснування – з 1945-го. Через рік вона відзначатиме поважну дату – своє 80-річчя. За цей час поріг бібліотеки переступило не одне покоління читачів. Багато колишніх маленьких «чомучків» повиростало і приводять сюди вже своїх дітей… Сам будинок давно став візитівкою міста. Його часто зображають на поштівках, він, звісно, прикрашає й логотип книгозбірні. А недавно один із харківських ювелірних домів створив срібну каблучку у вигляді цієї будівлі, що увійшла до колекції «Чарівні міста України».

Також у вигляді будівлі бібліотекарі виготовили стаціонарну ширму для проведення лялькових вистав. Загалом у їхньому репертуарі близько 25 вистав на різні теми. Маленькі відвідувачі дуже полюбляють дивитись, як на їхніх очах твориться казка. Тому лялькові вистави тут розігрують чи не щодня.

Зізнаюся, що писала про обласну бібліотеку для дітей ще шість років тому. Відтоді змінилося дуже багато. Але аура місця, де живуть книжки, залишилася тією самою. Щойно переступите поріг, згадайте важливе правило: подивитися вгору й ретельно розглянути стелю. Там під пензлем художника Ярослава Соколана ожила казка. Першими всіх відвідувачів «зустрічають» ілюстрації з українських народних казок, наступними – герої із зарубіжної літератури. До речі, цим ілюстраціями уже 40 років. Вони дуже добре збереглися і є справжньою окрасою книгозбірні, її особливістю.

Від 3 до 16

Установа є методичним центром для спеціалізованих дитячих бібліотек області, яких на Прикарпатті понад три десятки. «Дуже важливо зберегти цю мережу, адже бібліотеки для дітей працюють з огляду на особливості та потреби читачів саме цієї категорії. Тому ми намагаємося залучати їх до спільної роботи – соціологічних досліджень, конкурсів, семінарів, проєктів тощо», – розповідає завідувачка науково-методичного відділу книгозбірні Людмила Острижнюк.

У фонді бібліотеки зберігають близько 87 000 книжок. Щороку заклад відвідує до 10,5 тисячі читачів. Радує, що кількість їх не зменшується. Найгарячіший час у бібліотеці – літній. Тоді у книгозбірні вишикуються чималі черги. Причина проста: списки літератури, рекомендованої до прочитання, які щороку видають у школах напередодні літніх канікул. Хоча в інший час у бібліотеці також не бракує відвідувачів.

Вік читачів бібліотеки – від 3 до 16 років, хоча є й молодші поціновувачі читання. Крім того, батьки також можуть взяти у книгозбірні книжку для себе – наприклад, про виховання дітей. Абонемент на рік коштує лише 30 гривень. За цю невелику суму ви можете впродовж року позичати книжки на 2-3 тижні для домашнього читання. «Не беремо оплату з населення певних категорій: багатодітних родин, внутрішньо переміщених осіб, дітей військових, дітей-сиріт… Коли відвідувачі кажуть, що у них немає можливості заплатити, то все одно записуємо дитину й видаємо книжки. Ми ніколи не відмовляємо», – коментує директорка Івано-Франківської обласної бібліотеки для дітей Ірина Тацакович.

Російські книжки – на макулатуру

Після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну бібліотека почала працювати після короткої перерви вже першими днями березня 2022-го. «З початком війни до Івано-Франківська приїхало багато внутрішньо переміщених осіб, – розповідає І. Тацакович. – Тоді ще були зачинені більшість магазинів і установ. А ми почали обслуговувати читачів з 5 березня. З бібліотек міста ми відкрилися найперші. До нас приходили діти з Бучі, Гостомеля, Києва, Ірпеня, Броварів, Запоріжжя, Сум, Харкова, Херсона, Тореза, Миколаєва, Мелітополя, Луганська, Чернігова та інших».

Директорка бібліотеки згадує, що тими днями було дуже людно впродовж усього робочого дня – з 9-ї по 17 год. А згодом до бібліотекарів долучилися волонтери, психологи, громадські організації, артисти, які створювали розмаїте цікаве дозвілля для дітей та їхніх батьків. Зокрема показували лялькові вистави, читали казки, проводили майстер-класи і, звичайно, давали книжки для домашнього читання. Пані Ірина відзначає, що хоч багато з тих дітей виїхали за кордон чи згодом повернулися до своїх рідних міст, вони вчасно повернули книжки, які позичали в бібліотеці. Така відповідальність не може не захоплювати. А ті дітки, котрі залишилися жити в Івано-Франківську, нині є активними читачами та відвідувачами книгозбірні.

За словами пані Ірини, війна таки внесла певні корективи в роботу бібліотеки. Насамперед із полиць читальних залів і фондів книгозбірні вилучили російські книжки. «Ми вивезли три тонни книжок на макулатуру. Це була російська і шкідлива література. Натомість закупили українські книжки, – зазначає директорка. – Порівняно з іншими бібліотеками в Україні, у нас ще до початку війни було найменше російськомовної літератури. З 1991–1992 рр. фактично не комплектували фонди книгозбірні російськими книжками. Всі кошти, які нам виділяли, намагалися спрямовувати на закупівлю української літератури та книжок зі шкільної програми українською мовою».

Соцмережі й електронні формуляри

Нині складно жити поза соціальними мережами. Це частина нашого життя, і бібліотечного також. Тож працівники обласної бібліотеки для дітей дуже креативно і класно ведуть сторінки в інстаграмі, фейсбуці і навіть тіктоці. Пані Ірина наголошує, що саме через соцмережі їм вдається залучати нових читачів чи спонукати їх навідатися до бібліотеки після певної перерви. Найкраще працюють повідомлення про нові книжки. «Соцмережі – невіддільна частина нашого сьогодення. Діти хочуть бачити, що бібліотека – це не припорошений пилом архів, а сучасний заклад, який іде у ногу з часом», – наголошує І. Тацакович.

Про те, що бібліотека прагне стати сучасним простором для дітей, свідчить не лише активна присутність у соціальних мережах, а й поступовий перехід на спеціальне бібліотечне програмне забезпечення. Його впровадження відкриває нові можливості: електронний каталог книжок, зручна реєстрація читачів та видача книжок за електронними формулярами. Наразі систему в тестовому режимі використовують лише у відділі для старших дітей, але вже працюють над її поширенням на всі відділення.

Больова точка

Попереду тепла пора року… Втім, бібліотечні працівники вже не бояться холодів та морозів. На початку року у приміщенні провели автономне опалення. На це обласна рада виділила два мільйони гривень з обласного бюджету. Тож тепер бібліотека може забезпечувати тепло та комфорт своїм працівникам і відвідувачам незалежно від погоди. Важливо, що ремонтні роботи не призвели до закриття бібліотеки, тому читачі мали доступ до книжок та інших послуг.

Але це лише одна проблема, яку вдалося розв’язати. А є й інші. Зокрема потребує оновлення комп’ютерне обладнання книгозбірні. Брак техніки обмежує можливості бібліотеки в розвитку дітей у цифрову епоху. Також ремонту потребує відділ обслуговування учнів перших-четвертих класів.

Проте однією з найгостріших проблем обласної бібліотеки для дітей є недостатнє поповнення бібліотечних фондів. За словами пані Ірини, найгостріше відчувається брак шкільної програмової літератури. «Зміни у шкільній програмі привели до зростання попиту на книги сучасних авторів, але через брак коштів бібліотека не може закупити достатню їх кількість. Дуже сумно, коли дитина приходить, а ми не маємо, що дати, бо вже або розібрали потрібні їй книжки, або ж, як буває, в нас їх немає. Коли дитина йде без книжки з бібліотеки – серце розривається. Це жахлива ситуація», – констатує директорка книгозбірні.

Загалом фонди бібліотеки на рік поповнюють у середньому до 1 000 нових книг. Пані Ірина зізнається, що було б чудово, якби це число було вдесятеро більшим. На жаль, це поки що лише мрія. Але попри все нові книжки таки з’являються на полицях книгозбірні, зокрема й завдяки фінансуванню з обласного бюджету.

Ніч Гаррі Поттера й мінідитсадок

У декого може скластися хибне враження, що бібліотека – це лише пункт видачі книжок. Та це не так. В обласній бібліотеці для дітей проводять багато різнопланових заходів для читачів різного віку: від дошкільнят до старшокласників. Скажімо, в окремі дні бібліотеку можна легко сплутати з дитячим садком. А все тому, що сюди тричі на тиждень приходять дітки від трьох до шести років на спеціальні заняття в рамках реалізації міжнародного проєкту «EOP. Kids. Ukraine» за сприяння міжнародної благодійної організації «Worldwide Orphans». Ця програма діє вже впродовж 25 років у різних країнах світу для дітей, які потерпіли від війни. На базі бібліотеки проєкт розпочав свою історію з жовтня 2022-го. За цей час його відвідали понад 100 діток.

Упродовж двох годин на навчально-розвивальних заняттях дітки мають надзвичайно цікаву й насичену програму. Вони виконують руханки, співають, танцюють, читають книжки, вивчають фігури, цифри, фрукти, овочі, види транспорту, професії тощо, а також смакують корисними ласощами.

«Гаррі Поттер» Джоан Ролінґ – це, безперечно, одна з найпопулярніших книжок не лише в Україні, а й у світі. За словами бібліотекарів, ця історія завжди має попит серед читачів. Тож не дивно, що саме вона стала приводом для проведення тематичної вечірки. Охочих узяти в ній участь було чимало. Працівники бібліотеки не лише створили тут відповідну атмосферу з павутинням на стінах, мантіями та чарівними паличками. Також підготували для книголюбів чимало цікавих квестів та змагань. Такий захід у бібліотеці відбувається втретє. А загалом таку міжнародну акцію започаткувало лондонське видавництво «Bloomsbury», в якому вийшли друком усі частини «Гаррі Поттера».

Також при бібліотеці діє клуб активного читача «Mixer». Щосуботи учасники цього клубу зустрічаються в закладі не лише для того, щоб читати книжки. Тут вони й дивляться фільми, організовують пікніки на свіжому повітрі, відвідують музеї, грають у настільні ігри і навіть записують інтерв’ю. Словом, розважаються з користю.

А ще в бібліотеці доволі часто відбуваються зустрічі з письменниками. Маленькі читачі можуть поспілкуватися зі своїми улюбленими авторами. За словами бібліотекарів, для дітей – це непересічна подія і ще один дієвий метод, як прищепити малюкам любов до літератури. Ольга Андріяшко, Віталія Савченко, Василь Бабій, Віра Багірова, Тарас Прохасько, Влад Якушев, Андрій Кокотюха, Галина Вдовиченко – це не повний перелік тих авторів, які відвідували заклад з презентаціями своїх книжок.

Читацькі смаки

Що читають нинішні діти? Відповідь проста – сучасні тексти. За словами працівників бібліотеки, їм нецікаві ті історії, на яких зростали їхні батьки. Хоча й тут є виняток із правила – це книжки Всеволода Нестайка та Астрід Ліндґрен. Їх читають представники всіх поколінь і їхня популярність з роками не зменшується. Також молодші читачі люблять читати «Джуді Муді» Меґан Макдоналд, книжки із серії «Майнкрафт», «36 і 6 котів», «36 і 6 собак», «Ліга непарних шкарпеток» Галини Вдовиченко, «Таємниця», «Клуб боягузів», «Врятуйте Бетмена» Андрія Кокотюхи, «Чудове чудовисько» та інші твори Сашка Дерманського, «Джури» Володимира Рутківського, «Гармидер у школі», «Ракета на чотирьох лапах» Джеремі Стронґа, а також твори Роальда Дала та Джанні Родарі. «Діти полюбляють читати і радіють, що є нові книжки. Я бачу, що читання стає модним», – каже бібліотекарка відділу обслуговування Тетяна Назарук, яка працює тут упродовж 40 років…

Переходимо на другий поверх, де радо чекають учнів середніх і старших класів. З часу моїх останніх відвідин тут багато чого змінилося. Зала стала яскравішою і сучаснішою. Переобладнання і порівняно свіжий ремонт складно не помітити. Тут так і хочеться підійти до стелажа, взяти книжку та примоститися в куточку, щоб якомога швидше її прочитати.

Але повернімося до найпопулярніших книжок підлітків. Це, звісно, «Гаррі Поттер» Джоан Ролінґ. За словами бібліотекарів, його діти перечитують по декілька разів. Також серед популярних творів – «Відьмак» Анджея Сапковського, «Зося з вулиці Котячої» Агнєшки Тишки, серія книг про «Енн із Зелених дахів» Люсі Мод Монтгомері, «Дім дивних дітей» Ренсома Ріггза, «Буба» Барбари Космовської, детективи Агати Крісті, а також дитяча версія цього жанру «Агата Містері» Сера Стіва Стівенсона та багато інших. Завідувачка відділу 5–9 класів Лідія Брилюк зауважує, що діти дуже люблять читати книжки в частинах і серіях. Найбільше їх цікавлять сучасні твори як іноземних, так і українських авторів. А от українську та зарубіжну літературу зі шкільної програми діти читають, коли їх зобов’язують у школі.

Ольга МОНЧУК, редактор відділу газети “Галичина”

galychyna.if.ua

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я