Рожнятівщина в іменах. Побачило світ довідкове краєзнавче видання про бойківські терени Прикарпаття

0

Книжка «Рожнятівщина в іменах» вийшла за грифом Рожнятівської центральної районної бібліотеки. Уклала його завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Рожнятівської ЦРБ Галина Фреїшин. Відповідальна за випуск – Галина Курташ, яка обіймала посаду директорки бібліотеки, а нині завідує відділом культури Рожнятівської територіальної громади.

Як зазначають автори, «книжку видано частково в рамках районної програми «Розвиток культури Рожнятівського району на 2016 – 2020 рр.: підтримка книговидавничої діяльності» і наголошують у напутньому слові до читачів: «Тут ти знайдеш коротку інформацію про людей, які своєю творчістю та добрими справами увіковічили, збагатили і прославили Рожнятівщину. Це краєзнавці, громадські діячі, духовні особи, представники науки і культури, політики, письменники, поети, художники, композитори, спортсмени і просто небайдужі люди, які в слові і пісні, в музиці і на художньому полотні, в науковій думці і власних культурних звершеннях додали величі рідному краю, зробили все можливе для того, щоб ніщо не загубилося, не стерлося з нашої пам’яті. Тут є інформація і про людей, чиї славні імена тісно пов’язані з нашим бойківським краєм». Враження від прочитаного однозначне: люди, які творили книжку, невтомні подвижники у бібліотечній царині.

У виданні «Рожнятівщина в іменах» подано стислу інформацію зі світлинами про понад три сотні персоналій різних часів – тих, хто вже відійшов у засвіти, і нині сущих, чиї імена творять гідне обличчя Рожнятівщини. Біографічна інформація і перелік постатей у книжці не вичерпані й їх може бути доповнено в будь-якому з наступних перевидань. Така книжка – плід великої, копіткої і навіть рутинної, але дуже потрібної праці і – не побоюся вжити відомий мовний штамп – може й повинна стати настільною щонайперше для кожного, чиє серце залюблене в Рожнятівське Підгір’я.

У довідковому виданні представлено відомі релігійні діячі й церковні подвижники: митрополити Андрей Шептицький та Святослав Шевчук, священники Лев Глинка, Володимир Громницький, Роман Дурбак, Йосиф Заячківський, Василь-Іван Коваль, Микола Комар, Василь Костюк, Іван Креховецький, Мартиніян (Михайло) Луців, Михайло Луців, Василь Мельник-Лімниченко, Дмитро Халус, Володимир-Рудольф Яцковський та ін.; державні і громадські діячі та борці за волю України: Наталія Березинська-Шухевич, Іван Вагилевич, Кость Вагилевич, Йосип Вагилевич, Михайло Василишин, Ярослав-Дмитро Вітовський, Володимир Вовчук, Ярослав Воєвідка, Іван Голубовський, Анатолій Дирів, Орест-Методій Дичковський, Шпек Юрій Локатир (Возняк), Роман, Володимир Ковальчук, Михайло Костишин, Роман Курбас, Оксана Тебешевська, Олег Лисевич, Юрій Марканич, Іван Рудий («Колос», «Орлич»), Катерина Русин, Василь Сидор («Шелест», «Конрад», «Кравс», «Зов», «Лісовик», «Ростислав Вишитий»), Ярослав Сенчина, Надія Стефанів, Юліан Стурко, Степан Фреїв, Андрій Шищак, Роман Шпек, Володимир Щуровський та ін.; представники науки, культури і мистецтва, письменники: Марія Бабій, Надія Багай, Август Бельовський, Михайло Бігун, Василь Білан, Микола Білан, Михайло Білас, Орися Библів, Світлана Блонська, Іван Вагилевич, Кость Вагилевич, Любомира Василечко, Роман Василишин, Ольга Велка (Дутка), Омелян Вишневський, Тарас Возняк, Василь Волощук, Андрій Головацький, Іван Голубовський, Лідія Данильчук, Михайло Гуць, Володимир Зварун, Олена Ібрагімова-Михайлишин, Антін Кальмучин, Володимир Ковалевич, Микола Бачкур, Василь Коваль, Володимир Король, Михайло Косів, Роман Курбас, Іван Левицький, Любомир Михайлів, Наталя Данилюк, Леся Шмигельська, Галина Пухта, Ольга Парадовська, Михайло Лущ, Наталія Маліманова, Олександр Олексюк, Михайло Мартинців, Микола Мельник, Осип Мошура, Олекса Новаківський, Василь Остапов, Галина Павлів…

Хай дарують мені читачі за такий великий перелік імен, але мені як уродженцеві Рожнятівщини дороге кожне з них. Хотілося нікого не забути. Я пишався кожною постаттю. Коли читав книжку, а особливо – коли писав про неї, то ген пам’яті пробивав невблаганно, ніби нагадував мені, що я одного роду з кожним із них. Дивне і неповторне відчуття. Мені навіть жаль, що формат газетного жанру не дозволив навести повний перелік представлених у книжці персоналій різних часів – дуже знаних, відомих чи менш відомих рожнятівських бойків, що доводилося себе зупиняти і подавати оте «та ін.» – аж серце терпло від спротиву…

Видання «Рожнятівщина в іменах» – як книга життя, яку кожен із нас може доповнити. Звісно, якщо того вартий.

Ігор ЛАЗОРИШИН

galychyna.if.ua

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я