Переселення у 1940-х роках, операція «Вісла» 1947 року, а також обмін територіями між Польщею та Радянським Союзом у 1951-му назавжди зруйнували етнічну самобутність Лемківщини і частини Бойківщини. Пастухи, музики, майстри і навіть циганські табори на тлі панорам Карпатських гір – той світ дивиться на нас зі світлин польського етнолога Романа Райнфуса. Упродовж 1929-1938 років він подорожував Карпатами, досліджував культуру та побут місцевого населення і знімав усе на фотокамеру.
Про це пише localhistory.org.ua.
«Під час «роботи в полі» батько не розлучався зі своїм блокнотом, олівцем та фотоапаратом. Він навчився у директора Етнографічного музею у Кракові Северина Удзеля, що музейний працівник може робити все: фарбувати стіни, ремонтувати експонати, описувати колекції, готувати виставки та проводити екскурсії відвідувачам та адаптувати розповідь до їхніх інтересів», – писала у спогадах про батька Христина Райнфус.
![rainfuss_01.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_01.max-1920x900.jpg)
Усі фото: Роман Райнфус, skribh.wordpress.com
Роман Райнфус народився 27 травня 1910 року у родині Францішка Райнфуса та Зосі Мнерк у польському містечку Переворськ, за 45 кілометрів від нинішнього українського кордону. Навчався в гімназіях у Горлицях та Тарнові. 1931 року переїхав до Кракова і вступив на юридичний факультет Ягеллонського університету. У 1935-му опублікував своє перше етнографічне дослідження про культури лемків у журналі «Ilustrowany Kuryer Codzienny». Через десять років захистив дисертацію на тему «Лемки як група етнографічна» та отримав науковий ступінь доктора наук.
![rainfuss_02.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_02.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_03.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_03_STd34mU.max-1920x900.jpg)
Зустріч із Северином Удзелею справила визначальний вплив на Райнфуса. Удзеля був великим ентузіастом досліджень народної культури та побуту і став одним із співзасновників Етнографічного музею у Кракові. Дослідник зауважив, що Райнфус не квапиться працювати у нотаріальній конторі. Запропонував Роману поєднувати навчання на юридичному факультеті з етнографічними студіями у Ягеллонському університеті, а також запросив на роботу в музей.
Райнфус узявся збирати матеріали про лемківський край, у музеї працював на посаді «відповідального за все». Формував виставки, проводив екскурсії, прибирав, був охоронцем. Йому виділили для проживання квартиру на краківському Вавелі недалеко від королівського замку.
Під час роботи у нотаріальній конторі Роман Райнфус ретельно вивчив кадастрові карти. Цей досвід згодом допоміг йому і в польових дослідженнях. У Северина Удзеля він навчився проводити наукові дослідження, працювати на локаціях, замальовувати предмети матеріальної культури. А згодом – і знімати на камеру.
![rainfuss_05.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_05.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_06.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_06.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_07.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_07.max-1920x900.jpg)
Фотографія стала невід’ємною частиною його життя. Придорожні каплиці та церкви, гірські притулки та колиби, пастухи та майстри, дівчата в народних строях і безтурботні діти залишились на фотоплівках та скляних пластинах польського дослідника.
Під час Другої світової війни Роман Райнфус клопотав про збереження фондів та експозиції краківського Етнографічного музею. У 1944–1946 роках був професором Університету імені Марії Склодовської-Кюрі в Любліні. Після війни, у 1946-му очолив відділ народного мистецтва Державного науково-дослідного інституту народної творчості Польської академії наук. Керував відділом до 1980 року, а потім вийшов на пенсію. Помер 1998-го, у 88-річному віці.
2015 року в Польщі вийшов альбом «Карпатський світ бойків і лемків. Роман Райнфус». Фотокнигу опублікували у співпраці з Музеєм народної архітектури в місті Сянок. В альбомі – понад 200 фотографій повсякденного життя Карпатських горян.
![rainfuss_08.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_08.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_09.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_09.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_10.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_10.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_11.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_11.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_12.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_12.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_13.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_13.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_15.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_15.max-1920x900.jpg)
![rainfuss_16.jpg](https://localhistory.org.ua/media/images/rainfuss_16.max-1920x900.jpg)
Катерина Москалюк — журналістка, документальна фотографка
Чільна світлина: Хата у бойківському с. Криве Ліського повіту Підкарпатського воєводства. Середина 1930-х рр. ХХ ст.
Прокоментуєте?