У вбивстві дитячого письменника Володимира Вакуленка підозрюють бойовиків ЛНР з позивними «Лев» та «Удод» — прокуратура

0

Слідчі встановили підозрюваних у справі про вбивство дитячого письменника та поета Володимира Вакуленка під час окупації Ізюмщини у 2022 році. Це бойовики самопроголошеної «ЛНР» з позивними «Лев» та «Удод». Вони можуть бути причетними до вбивства ще трьох українців.

Про це повідомила пресслужба Харківської облпрокуратури.

Кого підозрюють у вбивстві Володимира Вакуленка та трьох чоловіків

За даними прокуратури, Володимира Вакуленка вбили бойовики так званої «ЛНР», які воюють на боці РФ.

«Обидва підозрюваних проходять військову службу у 4-ій роті 4-го батальйону 204-го стрілецького полку мобілізаційного резерву «ЛНР» 2-го армійського корпусу 8-ої загальновійськової армії Південного воєнного округу РФ та є уродженцями м. Луганськ. 33-річний є командиром цієї роти з позивним «Лев», інший — його підлеглий, кулеметник на прізвисько «Удод», — сказано у повідомленні.

Підозрювані у вбивстві дитячого письменника Володимира Вакуленка

У вбивстві дитячого письменника Володимира Вакуленка підозрюють бойовиків ЛНР із позивними «Лев» та «Удод». Фото: Харківська облпрокуратура

Що слідчі встановили про обставини вбивства письменника Вакуленка

Слідчі встановили, що під час окупації Ізюмщини «Лев» та «Удод» перебували у Капитолівці. Вони приходили до Володимира Вакуленка кілька разів. Вперше — 22 березня 2022 року з обшуком.

«Після цього вони затримали письменника та його 14-річного сина. Окупанти відвезли їх до свого місця дислокації та намагались схилити письменника до співпраці «з новою владою». Отримавши відмову, вони змусили чоловіка зняти з себе одяг з метою виявлення на його тілі татуювань з українською символікою. Вкотре отримавши відмову, російські загарбники відвезли назад письменника разом з його сином», — сказано у повідомленні.

Володимир Вакуленко з сином

Володимир Вакуленко із сином Віталієм Фото: Володимир Вакуленко/Facebook

«Лев» та «Удод» повернулися до будинку Вакуленка за два дні — 24 березня. Письменника затримали.

«Вони забрали рюкзак Вакуленка із шевронами ЗСУ та «Азову», який чоловік носив із собою навіть під час окупації, відстоюючи власну проукраїнську позицію»

Мати Володимира Вакуленка

Мама Володимира Вакуленка, 6 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

«Після цього командир роти «Лев» наказав своєму побратиму-кулеметнику застрелити письменника. «Удод» вистрелив у чоловіка з пістолета Макарова. Внаслідок отриманих вогнепальних поранень Володимир Вакуленко помер на місці. Його тіло з документами було знайдено вздовж дороги поблизу АЗС, розташованій на автошляху з Ізюмом у напрямку Капитолівки», — сказано у повідомленні.

Володимира Вакуленка поховали на кладовищі в лісі в Ізюмі в могилі №319.

Бойовики «Лев» та «Удод» причетні ще до трьох вбивств: дані прокуратури

Підозрюваних у вбивстві Володимира Вакуленка бойовиків «ЛНР» також підозрюють у вбивстві трьох людей.

«Серед них — колишній учасник АТО та двоє чоловіків, яких російські загарбники затримали у лісі, коли потерпілі збирали шишки для розпалювання самовара та приготування чаю. Людей утримували у погребі в антисанітарних умовах, без світла, а також систематично били палками по всьому тілу. Підозрюваних не зупинило навіть те, що одному із чоловіків було 76 років та він ледве пересувався», — сказано у повідомленні прокуратури.

«Після жорстоких тортур окупанти відвезли всіх трьох потерпілих до лісу у Капитолівці. Як і з вбивством Володимира Вакуленка, командир роти наказав своєму підлеглому на прізвисько «Удод» застрелити чоловіків. Експертизами встановлено, що двоє загиблих були вбиті пострілами з пістолета Макарова. Третього потерпілого окупанти забили ногами та руками до смерті».

Масове поховання в Ізюмі

Місце масового поховання людей в Ізюмі, 23 вересня 2022. Фото: Олег Синєгубов

«Допитані свідки розповіли, що командир роти «вихвалявся» перед людьми, що причетний до вбивств їх односельців, але додав, що «сам боїться вбивати», — сказано у повідомленні.

Також слідчі встановили факт катувань.

«Одному із «затриманих» вони силою засунули у рот гривню. Окупанти додали, що якщо чоловік прибере «кляп» з рота, вони його розстріляють. Проте після нелюдського утримування у погребі вони таки відпустили цивільного чоловіка», — повідомили у прокуратурі.

Підозрюваних у вбивстві Вакуленка та ще трьох цивільних планують оголосити у розшук. Про підозри їм оголосили заочно.

Як слідство з’ясувало, хто причетний до вбивства Вакуленка

За словами Дмитра Чубенка, встановити окупантів, які причетні до вбивства дитячого письменника, вдалося завдяки сукупності даних: інформації від свідків, оперативній інформації, розвідувальних даних.

«Коли у слідчих з’явилась можливість працювати на місцевості, певні факти, пазли цієї справи складалися в одне єдине. Це сукупність інформації й дій. Частина відтворення обставин здійснювалося зі слів очевидців — місцеві бачили, хто вивозив. Розуміли їхні імена і позивні, приналежність до військових підрозділів. Також за допомогою радіозв’язку і телефонів окупанти передавали багато інформацію про вчинені ними злочини. Хтось із місцевих давав інформацію про опис зовнішності, якусь — виявили з документів, які лишили окупанти, коли тікали, бойові розпорядження», — пояснив Чубенко.

Викрадення, вбивство та прощання з Володимиром Вакуленком: що відомо

Володимир Вакуленко— український дитячий письменник. Жив на Ізюмщині, у селі Капитолівка, яку російська армія окупувала у березні 2022 року;

Під час окупації Володимир Вакуленко вів щоденник, який сховав перед викраденням окупантами;

Доля письменника після викрадення російськими військовими була невідомою до кінця листопада. 28 листопада журналісти редакції розслідувань Суспільного отримали фотодокази й результати ДНК-експертизи, які свідчать, що Володимира Вакуленка вбили під час окупації.

Російські окупанти розстріляли письменника з пістолета Макарова, слідчі вилучили з тіла загиблого дві кулі, повідомили у поліції.

Володимира Вакуленка поховали у Харкові 6 грудня 2022 року.

У Харківському літмузеї 28 серпня 2023 року відбулась презентація книжки Володимира Вакуленка «Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші».

Марія Солодовнік

suspilne.media

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я