Вийшов друком «Словник говірки Закарпатської Гуцульщини»

0

У видавничій серії «Гуцульський світ», започаткованій кілька років тому Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського, з’явилася нова знакова книга – «Словник говірки Закарпатської Гуцульщини». Її впорядкували Гафія Ковбаснюк і Олександр Масляник.

У вступному слові генеральна директорка музею Ярослава Ткачук зазначила: «Словник говірки Закарпатської Гуцульщини» Гафії Ковбаснюк та Олександра Масляника не претендує на універсальність чи академізм. Це радше компендіум або ж синопсис, такий собі скорочений і стислий лексикон…Компаративістика матиме успіх тільки тоді, коли досліджуватиме мову не саму собою, а одночасно з вивченням народного духу. Автори «Словника…» добре знають фольклор, усну і пісенну творчість краян. Гуцульський світ під теплим небом України неозорий і повен духовних скарбів».

Варто додати, що книга містить близько 10 000 слів, більшість із яких широко вживається гуцулами Рахівщини і сусідньої румунської Мараморощини. Деякі з діалектизмів, на жаль, вийшли з активного вжитку. Кожне cлово-діалектизм отримало своє тлумачення, особливо цінним є те, що для кращого сприйняття і розуміння дефініції подано у контексті співанок-коломийок, повір’їв і прислів’їв.

Робота над словником тривала кілька років. Упорядники працювали дистанційно: філологиня й краєзнавиця Гафія Ковбаснюк уже на пенсії, живе у мальовничому гуцульському селі Квасах, що на Рахівщині, а журналіст і письменник Олександр Масляник – уродженець Рахова, мешкає і працює у Львові. Однак обидва закохані у рідний край, гуцульську говірку, співанки й прадавні традиції.

Автори знайомлять читача з давніми гуцульськими словами та їхніми значеннями і сподіваються, що викличуть до них певний інтерес. Тож, словник уже зафіксував і зберіг золотий пласт говірки Закарпатської Гуцульщини з минулих часів і дотепер. Він однозначно стане в пригоді вченим-філологам, студентам і всім, хто хоче знати більше й глибше про говірку, самобутнє життя і традиції гуцулів. 

zakarpattya.net.ua

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я