Заява Секретаріату Національної спілки письменників України

0

Президенту України Петру Порошенку,

Прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку,

Київському міському голові Віталію Кличку

 Заява Секретаріату Національної спілки письменників України

 Щойно минуло 150 років з дня народження митрополита Андрея Шептицького – видатного українського релігійного і громадського діяча, великого гуманіста і мецената. 

 Андрей Шептицький (1865-1944) більш, ніж 50 років був митрополитом Української греко-католицької церкви в Україні. Вірно служачи Українській церкві і рідному народу, він реорганізував церкву, запровадив вживання у богослужіннях української мови замість церковнослов’янської, заснував Український Національний Музей, відстоював необхідність утворення українського університету у Львові, підтримував товариства «Просвіта» і «Рідна Школа», Наукове Товариство ім. Шевченка, читальні, школи для ремісничої і гімназійної молоді, відкрив Народну Лічницю, Порадню для матерів, давав гроші на дитячі садочки і сиротинці, допомагав розбудовувати економічні установи (Іпотечний банк, де селяни брали кредити для ведення своїх господарств, товариство взаємного страхування «Дністер» тощо).

Митрополит Шептицький завжди обороняв свій народ від окупантів. На початку 1930-х років він різко виступив проти нищення православних церков у Галичині, засудив Голодомор 1932-1933 років, організований більшовиками. У часи Другої світової війни митрополит відкрито виступив проти фашизму. Засуджуючи переслідування євреїв, він звернувся з протестом до Гіммлера проти нищення єврейського населення у Галичині та написав відповідного листа до папи Пія ХІІ. За згодою Шептицького значна кількість євреїв переховувалася у монастирях та митрополичій резиденції у Львові. Коли ж між різними гілками українських повстанських сил розпочалася братовбивча війна, Шептицький опублікував 21 листопада 1942 року пастирське послання «Не убий», у якому закликав політичні сили українського суспільства до примирення і засудив політичні убивства. 

Головною метою життя митрополита була єдність Української Церкви і єдність українського народу, тому  роль Андрея Шептицького в історії України – безмірна. Його великі заслуги перед Батьківщиною беззаперечна.

Нещодавно Ватикан зробив ще один крок до беатифікації митрополита Шептицького – Папа Франциск підписав декрет, яким усьому світові проголосив геройські чесноти митрополита Андрея Шептицького. Таким чином завершився найважливіший етап його прославлення. Відтепер вся Вселенська Церква називає його праведним. 

У контексті цих подій непереконливо виглядає заплановане урядом встановлення меморіальної дошки на честь Андрея Шептицького на Київському Будинку вчителя. Секретаріат Національної спілки письменників України вважає, що в Києві має бути споруджений пам’ятник Андрею Шептицькому в людному місці, як і личить провідникові, а також названо одну з вулиць або площ. Це сприятиме утвердженню соборності Української держави

 

Секретаріат НСПУ

 

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я