Як ми знаємо (хоч і часто про це забуваємо) – українці живуть не лише в Україні, але й по всіх усюдах за її межами. Наче чарівним поясом, укутана з усіх боків незалежна Україна своїми етнічними землями, що перебувають зараз у складі сусідніх держав – Росії, Білорусі, Польщі, Словаччини, Румунії, Молдови. Але і там живуть українці, і багато видатних діячів українського народу народилося саме там. Тож давайте згадаємо ще про одного з них. Про це пише radiosvoboda.org.
Микола Костомаров народився в слободі Юрасівка, на території сучасної Воронезької області Росії. Колись тут був Острогозький козацький слобідський полк, але по скасуванні козацького устрою на Слобожанщині ці землі відійшли до Воронезької губернії і так стали Росією.
![Портрет Миколи Костомарова роботи українського художника Миколи Ґе](https://gdb.rferl.org/8A76AF9C-F49F-4FE6-9A55-B32D43351D8E_w650_r0_s.jpg)
![Микола Костомаров (1817–1885) – видатний український історик, етнограф, прозаїк, поет-романтик, мислитель, громадський діяч, етнопсихолог](https://gdb.rferl.org/224F2B76-EE74-4B85-A78A-BF8A354FA0B1_w650_r0_s.jpg)
За деякими відомостями, батько Миколи, Іван Костомаров, походив родом із тих самих козаків-переселенців, які заснували у XVII столітті Острогозький полк, а мати, Тетяна Петрівна (Костомариха, як звав її Тарас Шевченко), була українською селянкою зі Східної Слобожанщини.
![Східна Слобожанщина. Стара українська хата, покрита соломою, у Воронезькій області нинішньої Росії](https://gdb.rferl.org/F2E9AB93-F271-44D1-8DA9-E477658F7819_w1023_r0_s.jpg)
![](https://gdb.rferl.org/6B72A083-BADB-4EC2-9909-DB7821C38A23_w1023_r0_s.jpg)
![Старі українські хати, покриті соломою, на хуторі Мостище в Острогозькому районі Воронезької області. Населений пункт розташований у межах українського етнічного та культурного регіону Східної Слобожанщини](https://gdb.rferl.org/A85CCE4C-5F6A-46BC-A5FA-F9D91DC5F783_w1023_r0_s.jpg)
![Східна Слобожанщина. Українська хата на хуторі Дивногір'я у Лискинському районі Воронезької області нинішньої Росії](https://gdb.rferl.org/5BCC72BE-9259-497F-B9E2-AE3C058EC735_w1023_r0_s.jpg)
Та завдяки чому залишився Микола Костомаров у вдячній пам’яті українського народу? Він був близьким другом Тараса Шевченка і одним із засновників Кирило-Мефодіївського товариства у 1846 році, і написав її програмний твір – «Книгу буття українського народу».
![«Книга буття українського народу», видання Київ-Львів, 1921 року](https://gdb.rferl.org/C08C2752-8DA6-486A-BDD5-9CBE6E0C5763_w650_r0_s.jpg)
Та ще був він одним із перших великих українських істориків, що ґрунтовно довів у своїх працях належність князівської України-Русі до історії сучасної йому України.
Викладаючи історію спочатку в Київському університеті, а після заслання у справі Кирило-Мефодіївського братства до Саратова, ставши професором Петербурзького університету, Костомаров у своїх працях відстоював ідею існування українського народу вже в ІХ столітті й належності історії часів княжого Києва саме до історії України. Ось як він писав про давність української нації в праці «Богдан Хмельницький»:
«Народ, який населяє у наш час більшу частину Галичини та Буковини, Люблінську губернію Царства Польського, губернії Російської імперії: Подільську, Волинську, Київську, частину Гродненської та Мінської, Чернігівську, Полтавську, Харківську, Катеринославську, землю війська Кубанського, народ, що складає значну частину народонаселення в губерніях: Воронізькій, Курській, Херсонській, народ, що має свої поселення у губерніях: Саратовській, Астраханській, Самарській, Оренбурзькій і землі Війська Донського, народ, який називають українцями, малоросіянами, черкасами, русинами та просто руськими, належить до найдавнішої галузі племені слов’янського. В глибокій давнині ми бачимо його на просторі, що належить зараз до Галичини, Волині, Поділля, Бессарабії, київської та херсонської губернії під іменами Великої Скуфії, антів, волинян».
![Карта 1918 року. Повна назва мапи: «Загальна карта України. Зладив М. Дячишин. Заходом i накладом час. „Свобода”, орґану Українського Нар. Союза в Америцї». Масштаб 1:2580000. Формат мапи 85x52 см. (Щоб відкрити мапу в більшому форматі, натисніть на зображення. Відкриється у новому вікні)](https://gdb.rferl.org/CD38A2F9-9EA4-4654-9B31-750D13CAC7DF_w1023_r0_s.jpg)
![«Історик Микола Іванович Костомаров у домовині», художник Ілля Рєпін (Ріпин), 1885 року](https://gdb.rferl.org/0040E911-A858-40D3-B893-0EC44141C6CB_w1023_r0_s.jpg)
![Книжка Миколи Костомарова «Чернігівка», видана у Львові у 1896 році](https://gdb.rferl.org/E4A1FC74-6C7C-475F-B3E6-EC134D321D26_w1023_r0_s.jpg)
Писав Микола Костомаров і українські поезії, під псевдонімом Ієремія Галка. У вірші «Пісня моя» він оспівує всю велику українську етнічну територію, від західного Сяну до східної річки Сосна, на якій є місто Острогозьк, чільне місто Східної Слобожанщини, зараз російське, але зі співучою українською душею:
Од Сосни і до Сяна вона протягнулася,
До хмари карпатської вона доторкнулася,
Чорноморською водою вмивається,
Лугами, як квітками, квітчається,
Дніпром стародавнім підперезана,
Річками, як стрічками, поубирана,
Городами-намистами пообвішана.
![Вигляд на річку Тиха Сосна зі скель Дивногірського заповідника неподалік хутору Дивногір’я Лискинського району Воронезької області нинішньої Росії. Населений пункт розташований у межах українського етнічного та культурного регіону Східної Слобожанщини. Річка Тиха Сосна протікає через місто Острогозьк і впадає в Дон](https://gdb.rferl.org/92EF2B66-E51E-4D62-A7BB-DBA63AE9F230_w1023_r0_s.jpg)
У 2017 році у Воронезькій області святкувалося 200-річчя з дня народження Миколи Костомарова. З ініціативи місцевого українського товариства «Перевесло», на батьківщині Костомарова, в селі (колишній слободі) Юрасівка Вiльхуватського району було відкрито бюст відомого українського науковця, а в самому місті Воронежі названо його іменем сквер.
І хоча місцеві російські шовіністи через це навіть звинувачували керівництво області в «таємному бандеризмі», але, дякувати Богові та місцевим українцям, є на Вороніжчині зараз і пам’ятник Костомарову, і сквер його імені. Головне тепер, аби і українці в Україні не забували про свого видатного сина, що народився у підросійській Україні.
![Поштова марка України, присвячена Миколі Костомарову, 1992 рік](https://gdb.rferl.org/F838D8AE-73E2-400E-B1FB-9D5E9E8CF1F0_w650_r0_s.jpg)
Ігор Роздобудько – історик, перекладач, член Малої Ради Громади українців Росії
Прокоментуєте?