У книгарні «Сяйво» презентували книгу історика Радомира Мокрика, присвячену діяльності літераторів — шістдесятників.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Мені видається, що шістдесятники заслуговують на більшу увагу, більше розуміння та більшу рефлексію в нашому суспільстві. Сподіваюся, що ця книга стане початком ширшої та цікавішої розмови про них», — зазначив Мокрик.
За словами автора, у роботі він прагнув показати літераторів не персонами на п’єдесталах, як у підручниках, а справжніми людьми. Саме тому історія літературознавства, викладена в книзі, розбавлена життєвими історіями, зокрема, Івана Дзюби, Миколи Вінграновського та Ліни Костенко, якими письменники та поети поділилися з істориком.
«Зі шкільної програми шістдесятників сприймають під впливом кліше дисидентів, борців за незалежність. І це дійсно так. Однак ми часто забуваємо, що вони були звичайними людьми. Мені видається страшенно цікавим, як в цих жахливих умовах Рядянського Союзу, в оточенні фальшивої культури та суцільної пропаганди, знайшлися одиниці інтелектуалів, які потім створили своє середовище і прорвали цю стіну», — підкреслив автор.
Водночас професорка, керівниця кафедри україністики Римського університету Ла Сапієнца Оксана Пахльовська підкреслила, що погляди і творчість шістдесятників є напрочуд сучасними. За її словами, ще в 1990-х — 2000-х рр. вони передбачили війну в Україні.
«Коли вони про це говорили в 1990-х — на початку 2000-х років, їх часто не сприймали. Мовляв, Україна тільки процвітатиме, у неї велике майбутнє, нічого не втратиться. А вони попереджали: втратиться. Я пам’ятаю, коли в Українському Домі презентували книгу Ліни Костенко «Берестечко», виступали Іван Дзюба та Юрій Щербак. І Щербак просто зі сцени попередив, що в нас буде війна», — зазначила професорка.
Як підкреслив засновник видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» Іван Малкович, весь наклад цієї книги розійшовся за тиждень. Він зауважив, що родзинка роботи полягає в тому, що молодий автор пише про молодих шістдесятників.
«Коли ти молодий та безкомпромісний — ти ближче до них. До того ж це історії з перших уст», — сказав він.
Радомир Мокрик — історик, культуролог, науковий працівник Інституту східноєвропейських студій на філософському факультеті Карлового університету в Празі.
Як повідомляв Укрінформ, у Києві презентували чотиритомник творів Григорія Сковороди із коментарями науковців.
ukrinform.ua
Прокоментуєте?