Що потрібно для вступу до НСПУ?

1

На пошту Спілки письменників часто приходять листи із запитаннями про те, як вступити до НСПУ, що для цього потрібно робити і які документи збирати. Ми вирішили докладно розповісти про цю процедуру і відповісти на запитання, які задаються найчастіше. 

Для того, щоб подати свою кандидатуру на вступ до НСПУ, потрібно зібрати і надати комплект документів до обласної (територіальної) організації НСПУ. Наприклад, якщо ви живете в Києві — то до Київської, якщо в Житомирській області — до Житомирської. Контактні дані голови надаємо за вашим запитом, також їх можна дізнатися у приймальні. Всеукраїнська приймальна комісія не отримує справи від кандидатів напряму, бо спершу вони мають пройти розгляд у своїй області. 

Претендувати на вступ можуть автори, які написали та опублікували не менше двох художніх книг: прозових, поетичних, драматичних творів, перекладів на українську та з української, творів для дітей та юнацтва.

Маю звернути Вашу увагу, що не кожна книга може стати предметом розгляду Приймальної комісії. По-перше, обов’язкова наявність номеру ISBN та УДК. Електронні книги та «самвидав» не приймаються до розгляду. 

По-друге, слід звертати увагу на жанр і стиль написання книги. Важливим критерієм є художня складова тексту, адже письменником вважається творець саме художньої літератури. Що мається на увазі? Наприклад, ми чітко розділяємо публіцистику та художню публіцистику, оскільки перша є виключно журналістським жанром. Журналіст і письменник — дві різні професії. Хоча представники обох напрямків створюють тексти, але їх наповнення і мета значно відрізняються.  

Так само і з науково-популярними творами  — якщо вони написані  художньою мовою, то можуть вважатися художньою літературою. Якщо вся увага зосереджена виключно на пізнавальному матеріалі, описаному сухою науковою мовою, то така література не є художньою і не може розглядатися Приймальною комісією. 

Недарма існує розподіл на художню, наукову, довідкову, технічну та інші галузі літератури. Вони радикально несхожі між собою. Спілка письменників працює тільки в царині художньої літератури та супутніх напрямків. 

Тому до розгляду не допускаються наукові роботи з усіх галузей: медицина, психологія, астрономія, історія, мовознавство, краєзнавство та інші. Виключення існує тільки для літературно-критичних, літературно-краєзнавчих та літературознавчих робіт, оскільки предметом їх вивчення є художня література та її творці. 

Не беруться до розгляду словники, довідники, путівники, розмовники та інша довідкова література; сценарії та кіносценарії; книги, де кандидат не є автором, а виступає як упорядник. Книги, написані у співавторстві, розглядаються як додатковий матеріал; для розгляду кандидат повинен мати хоча би одну авторську книгу. 

Якщо ваші книги відповідають вищезазначеним критеріям, то можна починати збирати документи:

1. адресовану Правлінню НСПУ заяву, в якій, окрім прохання прийняти в члени НСПУ, кандидат визнає її Статут і зобов’язується його виконувати;

2. заповнений листок обліку кадрів (бланки є в Інтернеті);

3. видані книжки у 3-х примірниках;

4. список опублікованих творів;

5. автобіографію;

6. рекомендації трьох членів НСПУ з не менше як трирічним стажем (з оригінальним підписом рекомендатора і зазначенням номера членського квитка);

7. витяг з протоколу загальних зборів обласної (територіальної) організації, де ухвалено рішення про подання кандидата на розгляд Всеукраїнської приймальної комісії;

8. чотири фотографії для документів, одна з яких вклеюється в посвідчення; 

9. заповнену картку вступаючого (бланки є в обласних голів та секретаря Всеукраїнської приймальної комісії).

10. рецензії та відгуки на твори в пресі (якщо вони є).

11. твори в електронному варіанті у форматі doc. та/або макет книги у форматі .pdf (надсилаються на електронну адресу НСПУ). 

Із зазначених найменувань дев’ять є обов’язковими, а П.10 і П.11 – за бажанням кандидата. Наголошую, що неповні комплекти документів не можуть бути поставлені на розгляд. 

Всі документи можуть бути надруковані на комп’ютері (з особистим підписом кандидата) або написані від руки (розбірливо). Скани, ксерокопії та нерозбірливо написані документи не приймаються. Заповнення документів від руки не є вимогою Приймальної комісії і здійснюється виключно за бажанням кандидата.

Справу кандидата спочатку розглядають на загальних зборах обласної (територіальної) організації.  Після обговорення творчості кандидата учасниками зборів ухвалюється рішення (обов’язково шляхом таємного голосування): рекомендувати справу на розгляд Всеукраїнської приймальної комісії або ні. 

В разі позитивного рішення оформлена справа передається головою обласної організації або кандидатом до Всеукраїнської приймальної комісії, яка знаходиться за адресою м. Київ, Банкова-2, індекс 01601. Пакунок відсилається «Новою поштою» або «Укрпоштою», обов’язково з кур’єрською доставкою, з приміткою «Приймальна комісія». Також можна завезти справу самостійно або попросити знайомих.

На засіданні Всеукраїнської приймальної комісії шляхом таємного голосування визначається, чи буде кандидат рекомендований до вступу в НСПУ. Після цього рішення Приймальної комісії затверджується на найближчому засіданні Правління, і новоприйняті спілчани одразу можуть сплачувати вступний внесок і отримувати членський квиток. Кандидат вважається членом НСПУ лише після того, як отримає свій членський квиток.

У разі, якщо кандидат не був схвалений до прийому, він може спробувати щастя ще два рази. Для цього потрібно здати нову книгу/книги, видані після останнього розгляду (у трьох примірниках), та долучити клопотання обласного голови про повторний розгляд. Важливо знати, що справа кандидата не може бути розглянута Приймальною комісією більше трьох разів, тому не поспішайте робити повторні подання.

Документи кандидата постійно зберігаються у Приймальній комісії, тому збирати для повторного подання новий комплект не потрібно.

Звичайно, це не всі питання, які виникають у кандидатів під час оформлення справи. Тому протягом усього процесу вони можуть радитися з головою обласної організації та секретарем Приймальної комісії.

Кожні півроку на розгляд до Києва потрапляє 80 справ! Тому будьте пильними під час оформлення і не чекайте, коли підступить «година-ікс». Адже справи, отримані в останній тиждень, здебільшого залишаються чекати ще півроку.  А невірно оформлені комплекти можуть бути відкладені до наступного разу без сповіщення про це кандидатові.

Наступні засідання Приймальної комісії плануються на осінь. Здається, що це нескоро, але час пролетить швидко. Отже, якщо ви хочете стати членом НСПУ, вже пора розпочинати процедуру подання. Чекаємо на ваші творчі доробки і документи! 

Секретар Приймальної комісії НСПУ

Богдана Гайворонська

unsplash-logoSimson Petrol

Прокоментуєте?

1 КОМЕНТАР

  1. Доброго дня, пані Богдано! У кого можна дізнатися адресу електронної скриньки для виконання п. 11 Переліку?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я