Невідома Буковина: чернівчанка була дружиною Нобелівського лауреата

0

Листування доньки чернівецького адвоката Нінон Ауслендер і відомого письменника Германа Гессе тривало понад 15 років. Вони одружилися, коли йому було 50, а їй – 32.

Ця історія кохання почалася тоді, коли Нінон було лише 14. Юна чернівецька дівчина із захопленням прочитала один із романів письменника Германа Гессе і написала йому листа. Він відповів. Це листування тривало 15 років.

«Одного разу в його життя ввійшла Нінон, донька адвоката Ауслендера з Черновіц» – пише французька дослідниця творчості Гессе Жаклін Сенес у біографічній книзі «Життя мага». І ще: «»Його скорили її шарм, багатство внутрішнього світу, її вміння забувати самітність у виснажливій роботі й наповняти своє життя змістом».

На деякий час їхні шляхи розійшлися. Нінон поїхала у Відень і Париж, де вивчала історію мистецтва, археологію, медицину. Невдало вийшла заміж за австрійського художника. Гессе був уже двічі одружений. Вони вперше зустрілися у 1922 році, вдруге – у 1927-му, щоби більше не розлучатися. Гессе незабаром мало виповнитися 50, Нінон – 32. На портреті часів їхньої зустрічі в неї великі губи, ясні риси обличчя з гладкою шкірою, коротке чорне волосся. Він порівнює її з джерелом, з якого п’є щодня.

«Я зустрічав і любив Нінон на прізвисько Іноземка, темно дивилися її очі з-під темного волосся, вона ревнувала мене до Фатме, принцеси мого сновидіння, але, можливо, що вона й була Фатме, сама цього не знаючи», – писав Гессе у своїй книзі «Паломництво у країну Сходу».

Вони живуть удвох у чудовій віллі над озером. Вона обставила за своїм смаком усі кімнати й кухню, перетворивши їхню домівку на затишне «гніздечко». Він пише свій знаменитий роман «Гра в бісер». Він обіймає її за талію, і вони разом обходять свої володіння… «Важливо одне, – шепоче він, – що вона складає єдність із тим, для чого я живу, з областю мрії та творення в моїй душі».

Вони були щасливі майже 35 років. Він присвячував їй вірші: «Кохання твоє породжує в моїй душі почуття доброти. Ти ведеш мене крізь темряву, де чекає моя зірка. Своїм коханням кличеш до солодкої серцевини буття». Нінон була не лише дружиною лауреата Нобелівської премії, а й відомою німецькою поетесою, мистецтвознавцем, літературним критиком. Після смерті Германа Гессе вона стала розпорядницею його літературного спадку.

Сім’я адвоката Якоба Ауслендера проживала у Чернівцях на нинішній вулиці Доброго в будинку № 13. Якоб Ауслендер помер на початку 1919 року і похований у Садгорі на єврейському цвинтарі. Нінон востаннє навідувалася до Чернівців у 1928 році, продала родинний будинок.

Автор: Юлія Леськова

Джерело: molbuk.ua.

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я