Премію «За свободу книговидання» присудили всім загроженим видавцям

0

Уперше за весь час свого існування Асоціація американських видавців (AAP) вирішила присудити міжнародну премію «За свободу книговидання» (Freedom to Publish Award) «всім видавництвам у багатьох країнах і регіонах світу, які продовжували публікуватися в умовах посилення урядового тиску, переслідувань і погроз». 

Про це повідомив американський журналіст Едвард Навотка.

Комітет премії додав, що, згідно з повідомленнями кількох видавців, підвищена увага, яку приносить така нагорода, може спричинити більше проблем, ніж користі, і спровокувати посилені репресії, тому нагороду в 2023 році присудили загроженим видавництвам, не називаючи їхніх імен. Згідно з повідомленнями видавців, вони остерігаються додаткових репресій з боку місцевих органів влади як за визнання, так і за основну діяльність з розповсюдження книжок, які критикують поточні режими чи політиків або зображують дискриміновані групи населення.

«Тиск на світову видавничу спільноту досяг безпрецедентного рівня — від урядової цензури й заборони книжок до переслідувань і арештів. Цього року ми почули багато звернень від видавців з різних куточків світу, які були вдячні за те, що їхні кандидатури розглядаються, але які водночас живуть у страху перед додатковими перевірками, переслідуваннями та небезпекою, яку може принести така честь. Як наслідок, цьогорічна нагорода присуджується багатьом видавництвам, які тихо ведуть боротьбу за свободу вираження поглядів у неймовірно складних обставинах», — розповів Террі Адамс, голова Комітету AAP зі свободи видавничої справи, видавець у Little, Brown and Company.

За його словами, комітет премії усвідомлює, що цьогорічне рішення премії може здатися втраченою можливістю відзначити якесь окреме видавництво. «Ми не можемо не наголосити, що небезпека, обурливий рівень цензури, глибокі побоювання репресій і свободи, які стоять на кону, роблять цю нагороду найважливішою з усіх, які ми коли-небудь присуджували, — сказав Адамс та додав: Від імені ради директорів AAP і Комітету за свободу друку ми надсилаємо гучний і чіткий сигнал професіоналам видавничої галузі, які перебувають в небезпеці за свою хоробрість, рішучість і самопожертву: ми бачимо вас».

Асоціація американських видавців (The Association of American Publishers, AAP) — національна торгова асоціація американської книговидавничої галузі. AAP лобіює книжкові, журнальні та освітні видавництва в Сполучених Штатах Америка та щомісяця моніторить дохід 1 тис. 100 американських видавництв. Також вона фіксує доходи усієї видавничої галузі, що відображають у її річному звіті AAP Annual Report of StatShot.

Нагорода International Freedom to Publish Award була заснована АAP у 2002 році, щоб «відзначити видавців за межами Сполучених Штатів, які продемонстрували мужність і стійкість у захисті свободи вираження поглядів». Нагорода присуджується за роботу Джері Лабера, співзасновника Human Rights Watch та члена-засновника Комітету AAP зі свободи публікації. Серед нещодавніх лавреатів — венесуельське видавництво Editorial Dahbar (2022), гватемальське F&G Editores (2021), бангладешське видавництво Jagriti (2020) та південноафриканське NB Publishers (2019).

Едвард Навотка — редактор книжок і міжнародних новин сайту Publishers Weekly. Визнаний есеїст і критик із великою кількістю публікацій, пише для видань «The New Yorker», «The New York Times» і «Los Angeles Times». Він є засновником і редактором журналу «Publishing Perspectives».

Раніше Міжнародна асоціація видавців (IPA) оголосила переможців премії Prix Voltaire 2023 року, її спецвідзнаку посмертно отримав Володимир Вакуленко.

Як повідомлялося, 2021 року Читомо та Український ПЕН запустили медіапроєкт про авторів-політв’язнів – «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople). Назва проєкту відсилає до символу ув’язнених, переслідуваних, вбитих чи зниклих авторів, який використовують на правозахисних акціях у Міжнародний день ув’язненого письменника, або День порожніх стільців (Empty Chair Day). На Читомо опублікували понад 40 матеріалів про ув’язнених та переслідуваних авторів та митців на окупованих територіях України (зокрема йдеться про незаконно ув’язнених окупаційною російською владою кримськотатарських активістів на території півострова), а також у Білорусі, Туреччині, Ірані, Мексиці, Зімбабве, Венесуелі, Індії, Еритреї та на Філіппінах, в Угорщині, Китаї, Афганістані, Уганді, М’янмі, на Мальті. Прочитати матеріали проєкту можна за посиланням.

Джерело: The Bookseller

Чільна ілюстрація: skylineforhuman.org

chytomo.com

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я