Національна спілка письменників України звернулася до очільників Міністерства освіти України з наполегливим проханням повернути до шкільної програми роман «Марія» Уласа Самчука, а також низку інших творів українських класиків, які були вилучені зі шкільної програми з літератури у 2012 році за президентства В. Януковича, коли Міністром освіти і науки був Дмитро Табачник.
Нагадуємо, що до переліку «небажаних» для вивчення потрапили такі класичні твори – «Великий льох» Тараса Шевченка, «Каменярі» Івана Франка, «Бояриня» Лесі Українки, «Жовтий князь» Василя Барки та деякі інші. Вилучення даних творів мотивували тим, що вони, начебто, травмують дитячу психіку. За радянських часів деякі з цих творів вилучали з іншим формулюванням. Проте причина була та ж: стерти з пам’яті народу правдиву українську історію.
Роман «Марія» Уласа Самчука є першим художнім твором в історії української літератури про Голодомор.
«Найголовніше те, що роман «Марія» вже став певним культурним кодом, який пов’язує нас з історією нашого народу», — зазначено у Листі.
У Секретаріаті НСПУ переконані, що не можна робити ці твори непомітними для цілого покоління молодих українців: » «Наголошуємо на важливості зберегти для молодого покоління можливість вивчати твори, які, окрім художньої, мають ще й високу історичну та культурну цінність».
Нагадуємо, на громадському зібранні, яке відбулося на початку вересня у Рівному, Національна спілка письменників України та Рівненська обласна організація НСПУ отримали підтримку депутатів Рівненської обласної ради щодо ініціативи НСПУ про повернення «Марії» Уласа Самчука до шкільних програм з літератури. Ініціативу підтримало також широке коло письменників та громадськість України.
Прес-центр НСПУ