З виступу голови Національної спілки письменників України Михайла Сидоржевського на засідання Правління НСПУ 12 березня (про фінансове становище НСПУ)
Буду говорити реальні речі. Можливо, для когось жорстокі і неприємні, але мусимо довитися правді в очі, казати правду і діяти чітко і жорстко.
Нагадаю, що НСПУ є громадською організацією та включена до реєстру неприбуткових організацій. Згідно Статуту, першочерговими надходженнями є вступні членські внески, благодійні внески на забезпечення статутної діяльності НСПУ та грошові кошти від використання в оренду вільних площ НСПУ. Отже, Спілка не є комерційною організацією, та й при своїй величезній інерційності і за Статутом і законом не може бути прибутковою комерційною організацією.
НСПУ не є виробником товарів, послуг, які могли б збільшувати обсяги виробництва та отримувати високий запланований прибуток на покриття витрат, в тому числі виступати гарантом мінімальної заробітної платні, що прийнята Законом про бюджет на 2020 рік.
Отже, фінансовий звіт за 2019 рік.
НАДХОДЖЕННЯ (без ПДВ):
Орендарі – 5 млн 368 тис грн.
Кошти за членські квитки – 54 тис.
Благодійні внески (в тому числі оплата за проведення заходів) – 803 тис.
Бюджетні кошти – 920 тис.
ВСЬОГО – 7 млн. 145 тис (без ПДВ)
ВИДАТКИ:
Зарплата (в т.ч. матеріальні допомоги, гонорари) – 2 млн. 720 тис. (з них бюджетні – 574 тис.)
ЄСВ (22 % нарахування на зарплату) – 783 тис. (з них бюджетні – 150 тис.)
ПДВ – 716 тис.
Податок з доходів та військовий збір – 645 тис. (з них бюджетні – 99 тис.)
Податок за землю (в т.ч. погашення боргу по Банковій, 2) – 669 тис.
Штрафна санкція та пеня за несвоєчасну оплату – 91 тис.
Безповоротня фінансова допомога для оплати комунальних послуг (Херсон, Чернівці, Дніпро, ДУМ, «Український письменник – 73 тис.; утримання будівлі по вул. Суворова, 3 – 85 тис. грн.) – 195 тис. грн..
Утримання БТП «Ірпінь» — 326 тис. грн. (з них електроенергія – 321 тис.)
Електроенергія по Банковій, 2 – 315 тис.
Теплоенергія по Банковій, 2 і Гончара 52 – 425 тис.
Юридичні послуги – 163 тис.
Витрати на проведення заходів в обласних організаціях – 59 тис.
Укртелеком – 45 тис. грн.
Компенсації на проїзд і харчування на Правління, Секретаріати, Приймальні комісії – 74 тис. грн.
Придбання комп’ютерної техніки – 20 тис.
Безповоротна фінансова допомога для ОО, Український письменник, журнал Київ, Літературна Україна – 62 тис. грн..
А також дрібніші видатки (господарські, поштові, водозабезпечення, відрядження, поховання)
ВСЬОГО ВИДАТКІВ ЗА 2020 рік – 7 млн. 519 тис. (без ПДВ)
ДОХОДІВ, НАГАДАЮ, БУЛО 7 млн. 145 тис.
Мінус 374 тис. грн..
З них зокрема не були сплачені станом на 1 січня 2020 року:
Не виплачена зарплата – 146 тис.
Не сплачене ЄСВ – 43 тис.
Не сплачений податок з доходів – 34 тис.
Не сплачений податок за землю – 57 тис. Борг за теплову енергію по Суворова, 3 – 64 тис та ін..,
Всього 374 тис.
З ТАКИМ БОРГОМ ми увійшли в 2020 рік.
Спілка перебуває в жорсткому фінансовому цейтноті, крім того, з боку влади, зокрема колишнього керівництва Міністерства культури, молоді і спорту, звучали постійні заяви і звинувачення в тому, що Спілка, мовляв, є рудиментом радянської системи. Це при тому, що керівництво НСПУ і я як голова демонструємо готовність до конструктивної співпраці з Мінкультури, не робимо якихось різких кроків, намагаємося, виходячи з українських позицій, все ж знаходити порозуміння з владою заради збереження Спілки. Ми не робимо помилок, не робимо дурниць, діємо зважено, послідовно у кожній ситуації.
Можливо, саме це не подобається нашим опонентам і ворогам? Можливо, їм би хотілося, щоб у кріслі голови сидів безпринципний холуй або ж затятий безголовий радикал, і тоді було б легше з ним впоратися?..
Скажу, що якраз Мінкультури на чолі з паном Бородянським і було рудиментом совєтської системи, демонструючи далеко не демократичні, а совкові методи: грубе порушення закону України про Держаний бюджет на 2020 рік у частині фінансування національних творчих спілок і ВТ «Просвіта», драконівські законодавчі ініціативи щодо законів про медії, цинічні, волюнтаристські порушення довкола Шевченківської премії, відсутність будь-якого реагування на постійні антиукраїнські випади в пресі і на ТБ з боку Росії чи тутешніх колаборантів, відсутність будь-якого реагування на публічне зборисько сталіністів до дня народження Сталіна, дивні танці довкола закону про українську мову, зміна, з подачі Міністерства, ідеологічного курсу Українського інституту національної пам’яті… Не буду говорити в більш широкому аспекті, скажу лиш коротко: совок повертається – підфарбований, недолуго обтулений смартфонами і діджиталізацією, але від того не менш смердючий і не менш смертельний для України. Фактично має місце ренесанс «Русского міра», повзучий антиукраїнський переворот, особливо небезпечний тим, що відбувається він в умовах війни з Росією – як на східних рубежах, так і в самій Україні, де вороги, колаборанти, провокатори і корисні ідіоти проникли в усі владні, медійні, громадські структури і шпарини.
Ці провокатори і корисні ідіоти є і в наших рядах. Декого ми позбулися, інші принишкли, пускаючи зловонний чад в інтернатах і плітках, і чекають якоїсь своєї нагоди. Попереджаю: будь-які сепаратистські дії, спрямовані на розкол і руйнування Спілки, буду, будемо жорстко зупиняти. Ллєш бруд на Спілку – до побачення. Вони знають, про кого йдеться.
Спілка залишається одним із острівців українства у ці драматичні часи. Мусимо зберегти нашу Спілку.
ОТЖЕ, ЩО МИ МАЄМО за перших два з половиною місяці цього року? Чому таким складним є наше становище?
Цьому є конкретні пояснення, підкріплені цифрами.
1. Ми не отримали за три місяці понад 230 тис. грн. бюджетних коштів (щомісячно ми мали отримати по 76 тис грн.).
Нагадаю. Для порівняння бюджетні кошти, які Спілка отримувала в минулі роки: 2010 рік – 2 млн. 359 тис.; 2011 – 2 143; 2012 – 1 943; 2013 – 1 765; 2014 – 1 625; 2015 – 2019 – по 920 тис.
2. З початку року ми отримали дуже мало коштів (26, 8 тис.) за проведення платних заходів і екскурсій, оскільки Будинок письменників не опалюється (нема грошей).
3. Два наших великих орендарі – проблемні. Орендар – фірма «Кросроад» (спадкоємець фірми «Банкова, 2) заборгувала за січень – березень. (а це 94 х 3 = 280 тис). Ми з ними судимося суд в першій інстанції ми виграли, апеляційний розгляд в суді буде в березні.
Чорноморська телерадіокомпанія на сьогодні нам винна799 тис. грн.
Станом на сьогодні у нас склалося винятково складне фінансове становище. Подібне було в 2017 році, коли нам загрожувала втрата через суд нашого майна після кабального земельного податку від Київради (156 тис. грн. за місяць). Ми тоді Спілку врятували. Мусимо це зробити й нині.
А ось якою є потреба НСПУ в грошових коштах станом на 10 березня. Більшість — те, що необхідно сплатити негайно.
Залишок зарплати за січень – 71 тис.
Зарплата за лютий – 208 тис.
ПДВ за лютий (оплата до 15.03) – 76 тис. (з першого дня несплати — штраф 20 %)
ЄСВ за лютий (оплата до 19.03) – 56 тис. (штраф 20 % і прокуратура)
ПДФО за лютий (оплата до 19.03) – 45 тис. (штраф 20 %)
Військовий збір за лютий (оплата до 19.03) – 4 тис.
Податок за землю (оплата до 29.03 — 62 тис. (штраф 10 %)
ПДВ за березень (оплата до 15.04) – 64 тис. (штраф 20 %)
Всього – 588 тис. грн.
ЩО ЗРОБЛЕНО І ЩО РОБИТИ?
Спершу зазначу, що фонд оплати праці адміністрації НСПУ з 2014 по 2020 рік практично не зріс.
Зарплата голови НСПУ в 2014 році була – 9 тис. грн. 2020 рік – 10 тис. (Це до нарахування. «На руки» – 8 тис.). Взагалі, центральний апарат, працюючи щодня, отримує дуже скромну зарплатню. Порівняно з 2014 роком ми підвищили дуже мало.
Заступник голови – 8.0 і 8.5; головний бухгалтер – 8.0 і 8.5; відповідальний секретар – 7.0 і 8.5; секретар по роботі з молодими – 5.5 і 7.5. і тд.
У той же час для обласних організацій, починаючи з 2015 року, ми щороку, хоч на трохи, підвищували розмір зарплати. 2014 рік – 1.218; 2015 – 1.378; 2016 – 1.450 і 1.600; 2017 – 3.200; 2018 – 3.723; 2019 – 4.173.
І ще. Жодна з національних творчих спілок вже давно не платить зарплати в обласних організаціях. Лише НСПУ.
Зрозуміло, що нам треба планувати наш бюджет виходячи з наших реальних можливостей.
У 2020 році НСПУ збільшила розмір орендної плати як по Банковій, 2, Гончара, 52, так і за проживання в БТП Ірпінь.
З 1 квітня ми переглядаємо, у бік збільшення, розмір оренди і частково розміри оплати за проживання в БТП «Ірпінь».
За останній час скорочено посаду генерального директора ДУМу, його обов’язки виконує головний бухгалтер ДУМу, поєднано посади заворга і секретаря голови НСПУ, його обов’язки будуть виконувати працівники охорони. Розірвано окремі трудові угоди з працівниками.
Плануємо в штатному розкладі, який пропонується, скоротити такі посади: бухгалтер НСПУ, зав. господарством, водій, менеджер зі зв’язків з громадськістю. літературний консультант, двірник, методист Будинку письменників.
Як вже було сказано, бюджетних грошей наразі нема. Невідомо, чи вони будуть, хоча ми, керівники національних творчих спілок, зараз активно працюємо для того, щоб вирішити це питання з новим керівництвом Мінкультури (яке буде, очевидно, за кілька тижнів). Це і наші переговори, і зустрічі з представниками влади, наші заяви. Безперечно, не додасть ясності в цьому питанні епідемія корона вірусу, яка тільки починається, але наслідки якої непередбачувані.
До речі, мені соромно, що керівники обласних організацій так кволо відгукнулися на наше прохання долучитися до відстоювання наших інтересів. На моє прохання оприлюднити заяви щодо бюджетної підтримки НСПУ відгукнулися лише чотири обласні організації: Одеська, Черкаська, Херсонська, Чернівецька.
Але сподіваємося, що результат буде. Хоча тут важливий нюанс, навіть якщо гроші дадуть: замість Цільового призначення бюджетних коштів, яке було впродовж 2015 — 2019 року: «Фінансова підтримка національних творчих спілоку сфері культури і мистецтва та заходів ВТ «Просвіта», тепер буде: «Здійснення культурно-мистецьких заходів національними творчими спілками та ВТ «Просвіта». Тобто будуть фінансуватися лише заходи Спілок, а не зарплата чи комунальні видатки. Тому доведеться вносити корективи в діяльність, звітність, бухгалтерію і т.д.
Отож, зважаючи на складне фінансове становище НСПУ та припинення фінансування грошових коштів з державного бюджету по програмі 3801100 “Здійснення культурно-мистецьких заходів національними творчими спілками та Всеукраїнським товариством “Просвіта” в розмірі 920,0 тис.грн., у нас відсутні кошти для нарахування та виплати заробітної плати працівникам НСПУ, які одночасно займають посади в територіальних осередках НСПУ.
Таким чином, виходячи з надзвичайно складного фінансового становища Спілки, відсутністю чіткої перспективи щодо бюджетного фінансування, а також зважаючи на зміну Цільового призначення бюджетних коштів, пропоную з 13 травня скоротити штатні одиниці в обласних організаціях.
Підкреслюю: з 13 травня. Тобто через два місяці, відповідно до чинного законодавства.
Відразу зазначу: у разі, якщо фінансування буде відновлено у тому ж обсязі (920 тис.), і ми на це надіємося, то з 14 травня обласні організації будуть отримувати ті ж кошти, що й отримували з січня 2020 року. Якщо нам вдасться збільшити суму бюджетної підтримки, то кошти для обласних організацій будуть збільшені пропорційно.
Сподіваємося, що з приходом нового керівництва Міністерства культури України і можливого відновлення фінансування відбудеться фінансування окремих літературно-мистецьких заходів. В такому разі перелік та сума наданих обласним організаціям НСПУ коштів буде щомісячно додатково узгоджуватися з керівниками обласних організацій НСПУ шляхом надання безповоротної фінансової допомоги на забезпечення проведення того чи іншого заходу.
Прошу до мого прохання поставитися з розумінням і підтримати.
Сподіваюся, що ми гуртом переживемо ці надзвичайно непрості випробування, адже Спілка письменників – це висока духовна сила, це один із форпостів українства в період нинішньої суспільної задухи. На письменниках, як і на інших митцях, нині, в час великої загрози для української держави, лежить відповідальність за збереження наших національних традицій, нашої культури.