У Києві відкрилася літературно-мистецька виставка «Історія Національної спілки письменників України в книжках і світлинах»

0

ВИСТАВКА ПРИУРОЧЕНА ДО 30-РІЧЧЯ НСПУ

Виставку відкрили директорка Національного музею літератури України Галина Сорока і голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський.

Директорка Національного музею літератури України щиро подякувала керівництву НСПУ за вельми плідну й тривалу співпрацю, яка не лише за ці роки збагатила фонди музею новими книжками й експонатами, а й надала можливість сучасним українським письменникам презентувати власну творчість у стінах музею. Вона зауважила, що ця міцна дружба між двома великими закладами стала можливою завдяки людям, не байдужим до української культури, і побажала, щоб ці стосунки ніколи не вривалися, а навпаки – квітували новими ідеями, цікавими заходами, а фонди музею поповнювалися новими книжками, які фіксують нашу історію.

Голова НСПУ щиро подякував керівництву музею за можливість відкрити виставку в його стінах і привітав усіх присутніх із 30-річчям НСПУ. Він оголосив програму святкових заходів і звернувся до історії створення Спілки письменників у новітній час, а також до її сьогодення, де є і досягнення, і набутки, і проблеми.  М.Сидоржевський зазначив, що одна з функцій, яку виконує НСПУ як творча організація, – це надання можливості письменникам заявити про себе через друк у спілчанських ЗМІ та видавництві, бо для кожного письменника побачити надрукованим власний твір – дуже важливо, оскільки це дає потужний психологічний стимул і наснагу працювати далі над творами, тому що творча тоді людина впевнена, що її прочитають і почують. Він також наголосив, що в сучасній Україні НСПУ – це незборимий форпост українства, і якщо творча особистість самовіддано працює над словом – вона обов’язково буде почута і її підтримають в організації. Очільник НСПУ побажав подальшої плідної співпраці з музеєм, а також утілення в життя різноманітних спільних мистецьких проєктів.

На відкритті виставки виступив письменник Василь Неволов. Він привітав усіх присутніх із нагоди 30-річчя НСПУ і наголосив на знаковості цієї події в контексті суспільного життя України, де саме тепер стає вельми потрібним потужне патріотичне письменницьке слово. Він також передав вітання від Київської організації НСПУ.

Виставка створена на матеріалах бібліотеки та архіву НСПУ, приватних колекцій, а також фондової колекції музею. Вона розгортає історію Національної спілки письменників України, починаючи від 1991 року, тобто відтоді, коли Україна здобула незалежність, а Спілка письменників Української РСР припинила своє функціонування, і на її основі було створено Національну спілку письменників України.

Письменницька громада завжди була центром політичних перетворень у країні, оскільки митці слова ніколи не були осторонь карколомних історичних і політичних подій, які вирували в нашій державі. Письменники були і є каталізатором найважливіших прогресивних думок, вони гуртували навколо себе однодумців, і самі ставали поводирями нації. Їхні дії, вчинки, слова – захоплювали й наснажували, вселяли в серця багатьох надію на незалежну соборну Україну.

На межі 1980-х і 1990-х Спілка письменників України була центром національно-визвольної боротьби, у середовищі українського письменства започатковувалися  «Просвіта» та «Меморіал». Саме у стінах Будинку письменників на вул. Банковій, 2, колись зародився Народний Рух України, який безпосередньо вплинув на перебіг новітньої історії України і сприяв затвердженню нашої держави як повноправної на мапі світу.

На виставці широко представлені світлини українських письменників, а також книжки, газети й журнали, надруковані в незалежній Україні. Тут можна побачити книжки і класиків сучасної української літератури, і молодих письменників, які виходили друком у спілчанському видавництві «Український письменник». З числа представлених письменників  – Іван Драч, Ліна Костенко, Дмитро Павличко, Олег Чорногуз, Любов Голота, Володимир Яворівський, В’ячеслав Медвідь, Ірина Жиленко, Ігор Калинець, Ігор Римарук, Рауль Чілачава, Василь Голобородько та інші.

НСПУ як творча організація опікується не лише видавництвом «Український письменник», а й газетою «Літературна Україна», літературними журналами «Київ», «Дзвін», які теж широко представлені на виставці. Саме в цих та інших журналах свого часу були надруковані перші твори письменників, які згодом здобули всеукраїнське визнання і стали класиками. За час незалежності повноправно заявила про себе ціла когорта талановитих митців слова, твори яких увійшли в історію сучасної української літератури і яких свого часу підтримала Спілка письменників через літературні конкурси і друк у ЗМІ, яких було і є чимало.

Особливістю концепції виставки є поєднання експонованих книжок зі світлинами самих письменників, де відвідувач може побачити вихоплену із життя емоцію письменника, втілену на світлині. Такі фотографії дають можливість зазирнути в душу митця, побачити  справжнє. Тут світлини стають своєрідним фіксатором історії і самого часу.

Багато світлин для виставки надав із власного архіву письменник і фотомитець Володимир Коскін.

Також на виставці представлена колекція дружніх шаржів на письменників, які кілька років тому були передані Спілкою письменників Національному інституту літератури.

На виставці представлена лише дещиця того, що безпосередньо стосується історії НСПУ часу незалежності, оскільки багато матеріалів, які б повніше висвітлили цю знаменну подію – 30-річчя Національної спілки письменників України – перебувають у приватних колекціях і архівах і доступ до них ускладнений.

Ми маємо щиру надію, що відвідувачам музею буде цікаво дізнатися про історію НСПУ через книжки і світлини сучасних українських письменників.

Пресслужба НСПУ

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я