В Азербайджані видали книгу Агатангела Кримського «Нізамі і його сучасники»

0

В Баку вийшла друком монографія «Нізамі і його сучасники» Агатангела Кримського в перекладі азербайджанською мовою. Робота видатного українського сходознавця про всесвітньовідомого азербайджанського поета і мислителя Нізамі Гянджеві в оригіналі російською мовою була підготовлена до 800-літнього ювілею Нізамі у 1941 році. Але через арешт і переслідування Агатангела Кримського книга вийшла друком в Баку лише в 1981 році. І нарешті, цього року, книга була перекладена рідною для азербайджанців мовою та видана в столиці Азербайджану.

Ініціатором реалізації проекту виступив генеральний секретар (2008-2022) міжнародної організації тюркської культури TÜRKSOY, Надзвичайний і Повноважний посол, професор Дюсен Касеїнов. Проект було здійснено також за підтримки TÜRKSOY.

Дюсен Касеїнов

Варто зазначити, що Дюсен Курабаєвич здійснив неоціненний внесок у розвиток українсько-тюркських відносин. Наприкінці 2020 року в Києві було видано науковий збірник «Східні традиції державотворення» на честь 150-ї річниці від народин Агатангела Кримського, проект було реалізовано за підтримки міжнародної організації тюркської культури TÜRKSOY та її генерального секретаря Дюсена Касеїнова. Серед авторів проекту — Національна спілка письменників України.

Також в 2021 році в Анкарі відбулася наукова панель із нагоди 150-річчя Агатангела Кримського на тему: «Життя, присвячене тюркології: Агатангел Кримський». Організаторами тоді виступили Міжнародна організація тюркської культури TÜRKSOY, Посольство України в Турецькій Республіці, Асоціація євразійських економічних відносин (EkoAvrasya). «Метою нашої організації є стати прикладом у приверненні уваги до робіт та досліджень Агатангела Кримського, які стосуються тюркського світу», — заявив тоді генеральний секретар TÜRKSOY Дюсен Касеїнов.

У 2021 році за ініціативи Дюсена Курабаєвича з нагоди ювілею від дня народження Агатангела Кримського, інформацію про його життя та науковий доробок було внесено до календаря TÜRKSOY, який окреслює основні пам’ятні дати, що стосуються тюркської культури та історії.

«Я вдячний великому другу України Дюсену Касеїнову за невтомну працю на благо українсько-тюркських відносин. Безумовно, те що фундаментальна праця Агатангела Кримського про видатного мислителя Нізамі буде представлена азербайджанській аудиторії рідною мовою — дуже важливо. Адже в Баку цього чекали понад 80 років, і ось цей важливий крок у розвитку українсько-азербайджанського культурного діалогу було здійснено завдяки Дюсену Курабаєвичу. Я з теплотою згадую візит пана Касеїнова на початку цього року в Україну. 14 лютого в стінах Спілки письменників було презентовано арт-альбом «Nizami Ganjavi. Reading», що був виданий за ініціативи Дюсена Курабаєвича. А за кілька днів до цього TÜRKSOY провів у Дніпрі неймовірний концерт, присвячений 100-річчю азербайджанського композитора Фікрета Амірова. Ми надзвичайно раді, що є такі видатні постаті як Дюсен Касеїнов, завдяки яким і в ці складні часи ми бачимо розвиток українсько-тюркських відносин, популяризацію праць українських вчених у тюркському світі. Наша повага і вдячність дорогому Дюсену Курабаєвичу, якого я завжди радий бачити, і з яким, я сподіваюсь, ми реалізуємо ще багато проєктів», — розповів голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський.

Зазначимо, що у 2021 році світ відзначав 150-річчя від року народження Агатангела Кримського та 880-річчя від року народження видатного азербайджанського поета і мислителя Нізамі Гянджеві.

Пресслужба НСПУ

litgazeta.com.ua

Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я