Новий стінопис художника, учасника ексдуету «Інтересні Казки» Володимира Манжоса під назвою «Час змін» розташований по вулиці Нижній Вал.
Навіть у воєнний час, під загрозою ракетних обстрілів та тривалі повітряні тривоги, мистецький фронт України продовжує свою боротьбу за місце, суть і сенси української ідентичності.
Так, у жовтні, Володимир Манжос створив у столиці мурал, що має особливий символічний зміст: українець перемагає російського загарбника.
Проєкт у Києві як організаційно-методичний та інформаційний партнер підтримав Департамент суспільних комунікацій КМДА.
«Мені надзвичайно приємно бути на такому історичному заході. Сьогодні хоробрість наших воїнів та гідність нашого громадянського суспільства визнані всім світом. Ми продовжуємо боротьбу й на культурному фронті — цей мурал започатковує міжнародний проєкт, у рамках якого стінописи будуть відкриті в 22 країнах світу, які нас підтримують. Вони транслюватимуть наш національний культурний код, наш дух та ідентичність у світ, — наголосив директор Департаменту суспільних комунікацій Роман Лелюк. — Переконаний, що символізм, закладений у цьому муралі, де український воїн долає ведмедя як уособлення агресора обов’язково буде пророчим і здійсниться якомога скоріше!».
Роман Лелюк зазначив, що місце для муралу шукали в різних районах столиці. І зупинилися саме на вулицях Подолу, який має особливу атмосферу старого міста.
«Наш фонд іще до 24 лютого хотів реалізувати великий культурний проєкт, відкривши в кожному обласному центрі такий мурал як уособлення єдності, сили та духу українського народу, — поділився організатор акції, президент БФ „Сучасна Україна“ Володимир Гавриш. — Коли почалася повномасштабна війна, ми розгорнули гуманітарний фронт на підтримку тимчасово переселених осіб і військових. Цим муралом відкриваємо великий благодійний мистецький тур Ukraine the Best, який крокуватиме 22 країнами Європи. Його мета — показати всьому світу, що наша нація незламна. Ми всі віримо в перемогу, і вона обов’язково буде».
Він розповів, що мурал планували відкрити до Дня Покрови, і на зображенні Покрова оберігає українського козака. Воїна, який дає відсіч символу росії, ведмедю, що хоче загарбати нашу землю.
Далі фонд презентуватиме виставку «Велика сімка 2.0», до якої ввійдуть твори великих українських митців — Тараса Шевченка, Марії Примаченка, Олександра Архипенка, що є культурними символами України. Зокрема, покажуть бюст Шевченка, який був розстріляний у Бородянці.
Символ рішучості українців
«Time for change 3: victory» (Час змін 3: перемога) — третій завершальний мурал із серії «Час змін». В основі сюжету — сцена, де український козак перемагає загарбника ведмедя що символізує російські імперські амбіції. Російський ведмідь захотів поласувати українського меду, але отримав рішучий удар у відповідь.
«Це метафора, що відображає історичні події, які випали на долю нашого покоління, — розповів автор муралу Володимир Манжос. — Логічне завершення історії, що розвивалась у попередніх двох роботах: перша була присвячена Євромайдану, друга — початку війни на сході України. Ця робота — символ рішучості українців у боротьбі з ворогом та надія на нашу якнайшвидшу перемогу».
Володимир Манжос за роботою. Фото: Юлія Івакіна
Також над козаком, на рушнику, можна помітити уривок із поеми Тараса Шевченка «Кавказ».
Як зазначив автор муралу, на фотографії зі звільненої Балаклії він побачив ці рядки, сховані за банером з окупантським триколором, що його надзвичайно вразило.
Перший мурал із серії розташований в Індії, другий — по вулиці Стрілецькій, 4-6.
Розмір стінопису — 16 на 10 метрів. Художник працював над ним 11 днів. Володимир Манжос розповів «Вечірньому Києву», що мурал максимально стійкий до впливу атмосфери та сонця.
Він розташований у тіні протягом усього світового дня, тому яскравість кольорів не потьмяніє мінімум 10 років. Використовувалась фарба найвищої якості для зовнішніх робіт, поверхня стіни також у хорошому стані — тому, на думку автора, мурал зберігатиметься у такому вигляді щонайменше 15 років.
У нижньому правому кутку муралу є QR-код, перейшовши за яким, можна зробити донат до благодійного фонду «Сучасна Україна». Також під час акції презентували й тематичну марку із зображенням «Часу змін», придбати яку можна буде на сайті фонду.
Адреса: Нижній Вал, 61
У рамках святкування Дня захисників та захисниць України також відкрили мурал «Україна — щит Європи!», який тепер прикрашає фасад Виставкового центру Музею війни.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
vechirniy.kyiv.ua
Прокоментуєте?