У Сербії відкрили пам’ятник Тарасу Шевченку

0
190

У сербському місті Новий Сад за участі міської влади та посла України відкрили пам’ятник-погруддя Тарасові Шевченку. Про це повідомляє сторінка «Балканський оглядач» у фейсбуці.

Скульптуру, створену Володимиром Цисариком, подарував місцевій діаспорі Львів. Мер Львова Андрій Садовий та офіційна делегація не змогли приїхати, враховуючи ситуацію з коронавірусом, але львівський міський голова передав своє привітання.

«Надзвичайно радий, що великий український поет, якого ми називаємо «пророком», стане ще одним символом, що пов’язує наші міста-партнери. Впевнений, що цей подарунок від громадян Львова громадянам Нового Саду стане стимулом для реалізації корисних ініціатив між нашими містами», – зазначив Садовий у своєму привітанні.

Пам’ятник встановили на алеї Міке Антича, неподалік від університетського містечка, де знаходиться кафедра української мови.

Водночас Новий Сад ініціюватиме встановлення пам’ятника Вуку Караджичу у Львові, де вже є вулиця його імені. Як зазначив мер міста Мілош Вучевич, «Це буде ще одним підтвердженням добрих відносин між нашими народами – у Нові Саді одна вулиця вже давно носить ім’я Тараса Шевченка».

Також у церемонії взяли участь представники Греко-католицької церкви, Національної ради української національної меншини, Національної ради русинської національної меншини, Союзу русинів та українців, а також кафедри української мови у Новому Саді.

Як відомо, відкриття пам’ятника відбулося наступного дня після публікації ЗМІ про те, що бюст українського поету вже 3 місяці стоїть в центрі Нового Саду невідкритий. Місцева влада Нового Саду посилалася на неможливість проведення заходів через протиепідемічні обмеження, тоді як радикальні сербські партії вимагали взагалі скасувати відкриття бюсту, який подарувало місто, «відоме як центр націоналістів», щоб не сваритися із Росією.

Львів і Новий Сад у 1999 році уклали угоду про співробітництво у сферах господарства, культури й спорту. Українська сторона згодом виявила готовність сприяти побудові памʼятника українського поета в Сербії.

Попри заяви про готовність розширювати співпрацю, влада сербського міста постійно відкладала ініціативу.

Українсько-русинська громада в Новому Саду налічує приблизно три тисячі осіб. У місті є греко-католицька церква св. Петра і Павла.

2017 року одна із сербських партій організувала проти памʼятника підписання петиції із твердженням, що український поет розповсюджував ненависть до Росії й російського народу.

2018-го року під час візиту до Сербії президент України Петро Порошенко знову обговорив із главою Сербії Александром Вучичем майбутнє памʼятника – було досягнуто домовленості, що монумент буде споруджено найближчим часом, без уточнення дати. Міська рада з питань культури дала згоду на побудову памʼятника на березі Дунаю.

Тоді Порошенка підтримав сербський президент. Він сподівався, що в інших містах Сербії й надалі з’являтимуться пам’ятники відомим українським літераторам.

«Ми віримо, що співпраця в різних галузях культури просуватиметься», – сказав тоді Вучич.

Нагадаємо, що в цьому ж місті 2018 року вперше вийшла історія України в перекладі сербською мовою. Книжку переклали викладачі університету в місті Новий Сад.

Раніше повідомлялося, що Міністерство закордонних справ України вперше офіційно зареєструвало національний рекорд – за кількістю пам’ятників Тарасові Шевченку за кордоном.

Джерело: chytomo.com.


Прокоментуєте?

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Прокоментуйте!
Напишіть Ваше ім'я